Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, aynı kararlılıkla ve aynı önlemlerle yarın itibarıyla başlayacak ikinci dönemde de tüm sınıf kademelerinde yüz yüze eğitime devam edeceklerini söyledi.

Bakan Özer, NTV canlı yayınında, eğitim gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

2021-2022 eğitim öğretim yılının, 6 Eylül 2021’de yüz yüze ve tam zamanlı olarak başlatıldığını hatırlatan Özer, “Birinci dönem başarılı bir şekilde bu süreci nihayetlendirdik. Aynı kararlılıkla ve aynı önlemlerle yarın itibarıyla başlayacak ikinci dönemde de tüm sınıf kademelerinde yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Covid-19 salgını ile ilgili alınabilecek tüm önlemleri okullarımızda alıyoruz.” dedi.

Okulları kapatmanın bir çözüm olmadığının görülmesi gerektiğini ifade eden Özer, “Tüm dünya, gelişmiş ülkeler okullarını açık tutmak için çok ciddi çaba sarf ediyorlar. Türkiye olarak biz de birinci dönem bunu başardık ve inşallah ikinci dönem de başaracağız.” diye konuştu.

Almanya, İngiltere ve Fransa’daki Omicron varyantından kaynaklı günlük vaka sayılarının Türkiye’nin çok üzerinde olduğunun altını çizen Özer, buna rağmen bu ülkelerde okulların yüz yüze eğitime devam ettiğini vurguladı. Bakan Özer, okul dışı sosyalleşme ortamlarında da Covid-19 tedbirlerine gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

“YÖNETMELİĞE SON ŞEKLİ VERİLECEK”

Bakan Özer, sorular üzerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu da değerlendirdi.

Yasanın uygulanmasına yönelik yönetmelik çalışmasını tamamladıklarını belirten Özer, “Önümüzdeki haftadan itibaren eğitimle ilgili tüm paydaşların görüşünü alarak hazırlamış olduğumuz yönetmeliğe son şeklini vereceğiz.” bilgisini paylaştı.

Kanun ile öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavının yerine getirilen komisyonun “muğlak” bulunduğunun ve “Yeni bir mülakat sistemi mi geliyor?” sorusuna yol açtığının belirtilmesi üzerine Özer, şöyle konuştu:

“Bunu netleştirmekte fayda var. Adaylık kaldırma sınavı kaldırılıyor, adaylık için minimum bir yıl maksimum iki yıllık bir süre öngörülüyor. Bundan sonraki öğretmen atamalarında öğretmenlerimiz, okullarına gidecekler ama hemen dersten sorumlu olmayacaklar, 240 saatlik bir mesleki gelişim, oryantasyonlarıyla ilgili eğitim alacaklar. Sınıf içi, okul içi ve okul dışı uygulamaları tamamlayacaklar. Öngörülen süreci, bir sene içerisinde tamamladıklarında, değerlendirme komisyonundan geçecekler. Değerlendirme komisyonuna öğretmenlerimiz gitmeyecek, bir mülakat olmayacak, bir kanaat belirtme olmayacak. Yalnızca öğretmenimiz 240 saatlik eğitimi tamamlanmış mı, evrakların tamam olduğuna bakılacak ve tamamsa kadroya geçecek.”

Milli Eğitim Bakanı Özer, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ile ilgili de şu bilgileri verdi:

“Şu anda yaklaşık 500 bin öğretmenimiz 10 yılını tamamlamış ve uzman olabilme hakkına sahip. 2004’te yapılan düzenlemede, sayı konusunda kapasite sınırlaması vardı, şimdi böyle bir sınırlama yok, bu öğretmenlerin hepsi uzman öğretmen olabilecek. Dolayısıyla öğretmenin birbirini rakip olarak göreceği bir mekanizma değil, herkese açık bir mekanizma öngörülüyor.”

Bakan Özer, hâlihazırda eğitim sisteminin içinde 75 bin 669 uzman öğretmen, 88 başöğretmen bulunduğunu bildirdi.

“2021 KPSS sonucu ile bu yıl yeni öğretmen ataması yapılacak mı?” sorusu üzerine Bakan Özer, “Olduğu zaman açıklayacağız. Mutlaka öğretmen atamaları yapılacak. İhtiyaç olması durumunda, ihtiyaçla ilgili mekanizmalar oluşturuldukça 2022 yılında da öğretmen atamasına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Liselere Geçiş Sistemi’nin (LGS) kapsamında bir değişikliğin olup olmadığına ilişkin soruyu ise, “LGS’de hiçbir değişiklik olmayacak. Tarih de belli. Herhangi bir sürpriz yok, öğrencilerimiz rahat olsunlar.” diye yanıtladı.