Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Öncelikle ekonomideki son gelişmeleri yorumlayan İsmet Özçelik, iktidar ve muhalefetin gündeminde ekonominin bulunduğunu belirtti.

“İÇME SUYU YABANCILARIN KONTROLÜNE GEÇMİŞ”

Halkı en çok etkileyen faktörün ekonomideki kriz olduğunu kaydeden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Yüksek elektrik faturaları, marketlerdeki etiketler… Bunlara çözüm aranıyor, gıdada KDV yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldü. Elektrik faturalarında indirim yapılması bekleniyordu, muhtemelen 1 Mart itibarıyla böyle bir karar alınacak. KDV düştü, fiyatlar düşmedi. KDV indirimi öncesinde birçok ürüne zam yapılmış KDV düşürülse de fiyatlar düşmemiş. Marketlerin denetlenmesi için müfettişler görevlendirildi. Üretici enflasyon yüzde 93’lerdeyse bunun önünde sonunda tüketici enflasyonuna yansıması söz konusu. Önemli olan üretici enflasyonunu geriye çekmek. Türkiye’de gıda sektöründeki birçok markanın yabancıların eline geçtiğini fark ettik. Dağlardan su dolduruluyor içme suyu diye, bu suyun bile önemli bir kesimi yabancıların kontrolüne girmiş.

Diğer konu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri. En son yüzde 14’e düşürüldüğü zaman 3 ay seyrine bakacağız, denmişti. Şu an ikinci ay ve politika faizi yüzde 14’te sabit tutuldu. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek? Şu anda ekonomideki durum halk açısından parlak görünmüyor.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Çarşamba günü Biden’a göre Rusya, Ukrayna’yı işgal etmek için saldıracaktı. Ancak Biden haklı çıkmadı, Rusya Ukrayna’ya saldırmadı. Diplomasi öne çıkmış durumda. Diplomasinin devam etmesi kararı alındı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz Moskova’ya gitti ve Putin ile görüştü. Bu son dönemlerin en önemli görüşmesi. Görüşmenin detayları ne Almanya tarafından ne Rusya tarafından kamuoyuna açıklanmadı. Rusya, Ukrayna’nın askeri blokların dışında kalmasını istiyor. Gürcistan’da ise NATO’ya üyelik tartışılıyor. Yeni bir cephe açılacak. Gürcistan’ın bu çıkışı ne amaçlı bilmiyoruz. Bu açıklamalar önümüzdeki günlerde gündeme gelecek gibi görünüyor.

RUSYA ABD’Lİ DİPLOMATI SINIR DIŞI ETTİ

Dün birdenbire tansiyon yükseldi. Rusya, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Büyükelçi Yardımcısı Bartle Gorman’ı sınır dışı etti. Bu açıklama basından geldi, daha sonra Rusya Dışişleri Bakanlığı haberi doğruladı. ABD’nin mütekabiliyet açısından benzer bir kişiyi sınır dışı etmesi bekleniyor. Şimdi gerilim bu noktada hızlandı. Biden, ‘Rusya’nın işgal tehdidi çok yüksek.’ dedi ama Biden’ın sözleri artık biraz yalancı çobana döndü. İngiltere’den gelen haberde, Rusya nereden kara harekâtı düzenleyecek, diye birtakım haritalar yayımlandı. Ukrayna tarafından yapılan havan saldırıları var. ABD’nin provokasyonları gündemdeydi. Tam tansiyon düşerken buralarda saldırılar arttı. Bunun üzerine Peskov, ‘Sorumlu bir yaklaşımla ortaklarımızla görüşmeyi bekliyoruz.’ dedi. Kremlin Sözcüsünün sıcak savaş kaygısını dile getirmesi son derece önemli. Türkiye’nin ara buluculuğunu Ukrayna net biçimde destekliyor. Peskov, ‘Putin’in Türkiye ziyareti konusunda henüz tarih belirlenmedi’ açıklamasını da yaptı. 

MONTRÖ YENİDEN GÜNDEMDE

Montrö konusu önemli. ABD’li eski bir general Montrö uyarısı yapıyordu. Rusya’dan uzmanlar ABD’nin Montrö’den rahatsız olduğu, Boğazlar üzerinde bazı yaptırımlar uygulamaya çalıştıklarını söylemişti. ABD diyor ki Türkiye’ye, ‘Ukrayna’da bir savaş var, Rus savaş gemilerinin Boğazlardan geçişi engellenmeli.’ Bu yolla da Rusya ile Türkiye’nin arasını açmaya çalışan bir strateji izliyor. ABD’nin baskısına Türkiye’de bir direniş olduğu görünüyor. Hulusi Akar’ın Montrö’ye vurgu yapması bu nedenle önemli. Türkiye’nin Montrö konusunda tavrını ortaya koyması açısından da önemli. Tabii bu açıklamanın NATO karargâhında yapılması da ayrıca önemli.

TÜRKİYE’NİN NATO’DAKİ 70. YILI

18 Şubat 1952 yılında Türkiye NATO’ya üye olmuştu. Kimisi ‘Türkiye NATO’ya girdi çok güçlendi’, diyor kimi de ‘NATO’ya girdi başına gelmeyen kalmadı’, diyor. NATO’dan çıkma konusu hep tartışılıyor, son dönemde NATO’ya güven de düşüyor. ABD emrediyor NATO yapıyor deniliyor, bu tarif de eski Almanya Savunma bakanının tarifi. Avrupa’da da NATO’nun konumu tartışılıyor. NATO bir savunma örgütü, NATO’nun Batı Avrupa dışında görevi olmamalı, diyenler var. NATO şu anda darmadağın bir halde ve bu Ukrayna konusunda da ortaya çıktı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, dün partisinin NATO politikasını açıkladı. Perinçek’in açıklaması başta Rus ve Çin basını olmak üzere birçok ülkede yer aldı. Bu çıkış, Türkiye’de NATO’nun tartışılması noktasında yeni bir aşamaya gelindiğini söylüyor. Perinçek, FETÖ’nün bir NATO örgütü olduğunu dile getirdi. NATO, Türkiye’de önümüzdeki günlerde tartışılacağa benziyor.”