Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Konyaspor ve milli takım oyuncusu Ahmet Çalık’ın trafik kazası sonrası hayatını kaybettiğini hatırlatan Behçet Üstün, “Federasyonu, teknik adamları, oyuncuları, kendimizi bazen acımasızca eleştiriyoruz. Böyle bir olay yaşandığı zaman hepsi havada kalıyor. Sonuçta bir spordan bahsediyoruz. Bu kadar da sert olmaya gerek var mı, diye de sorgulamak gerekiyor. Fakat bir süre sonra da hayatın rutin akışında unutuyoruz. Ahmet Çalık, Ankara’ya düğün hazırlıkları için gitmişti. Bu daha da acı verici bir durum oldu. Ailesine, Konyaspor’a ve bütün spor camiasına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Galatasaray’da Fatih Terim ile yolların ayrılması konusuna değinen Üstün, “Geçen hafta söylediğim ‘Terim kendi istemedikçe gitmez’ sözümün arkasındayım, ama bu kez sanırım ‘istettirildi’. Mobbing biraz ağır kaçacak fakat buna benzer bir şey uygulandı. Terim Galatasaray için çok güçlü bir figür. Burak Elmas yönetimi de onu kaybetmek istemezdi, ama projeyi daha farklı kişilerle yürütmeyi istediler. Terim sahada olmayı seviyor ve kendi agresif tarzı ile başarılı da oluyor. Ancak yönetici konumunda bunu yapmak kolay değil. Bu yüzden de pek sıcak bakmıyor.

Galatasaray’ın ‘üç yıllık proje’ söylemi büyükler açısından pek alışkın olmadığımız bir şey. Sürekli başarı isteyen büyükler için bunu söylemek bile cesaretti. Fakat muhtemelen bu projeye başlarken işlerin bu kadar kötü gitmesi beklenmiyordu. Yapılanma döneminde en azından matematiksel şampiyonluk potası içinde bir mücadele tahmin ediliyordu. İşler bu kadar kötü gidince planlarda yenilemeye gidildi. Galatasaray puan durumunda daha üst sıralarda olsaydı Terim’in eli daha güçlü olacaktı. Burak Elmas’ın seçilme sürecinde Terim en büyük kozuydu. Ancak son 12 haftalık süreçte çok başarısız bir tablo var. Saha sonuçlarının beklenenden daha başarısız olması yolun sonuna getirdi.” diye konuştu

FENERBAHÇE’DE İKİNCİ İSMAİL KARTAL DÖNEMİ

Fenerbahçe’de ikinci İsmail Kartal döneminin başlamasını değerlendiren Üstün, “Sayın Ali Koç’un gerçeklikle bağı kopmuş gibi. Çok enteresan ifadeler kullanıyor. Seçilirken verdiği sözlerin çok uzağında hareket ediyor. Demeçlerine göre hiçbir problem olmadığını, hiçbir hataları olmadığını düşünüyor. En büyük problem de iletişim konusunda yaşanıyor.

İsmail Kartal’ın Fenerbahçe’de teknik direktörlük yaptığı dönem otobüsün kurşunlanmasına kadar hiç de kötü değildi. Kurşunlanma olayının bugüne kadar çözülmemiş olması da normal değil. Bu olay yaşanmamış olsaydı belki de Fenerbahçe İsmail Kartal’la o sezon şampiyon olacaktı. Şampiyonluk 3 puan ile kaçırıldı.

Böylesine kaotik bir yapının içine altı aylığına geliyor olması Fenerbahçe ile ciddi gönül bağını gösteriyor. Ciddi bir kişisel fedakârlıktır bu. Başarılı olur mu? Çok zor. Ancak bu haldeki Fenerbahçe’de başarılı olursa, mesela kupayı alırsa ve ligde ikinci olabilirse, bu durumda da yeni sezonda yeni bir hocaya ne gerek var?” ifadesini kullandı.

BEŞİKTAŞ ÜÇ BÜYÜKLER İÇİNDE EN SORUNSUZ KULÜP

Üç büyükler içinde en sorunsuz kulübün Beşiktaş olduğunu belirten Behçet Üstün, “Önder Karaveli Hoca başarılı bir iş çıkarıyor. Beşiktaş da Önder Hoca ile devam edileceğini ‘mahcup’ bir ifadeyle açıkladı. Yani bunu söylerken ‘yeni bir teknik direktör aramadığımız anlamına gelmesin, biri gelebilir’ gibi ifadeler eklediler. Önder Hoca’ya bir şans verilmesi hem Beşiktaş hem de Türk futbolu adına bir kazanç sağlayabilir.” açıklamasında bulundu.

HARCAMA LİMİTLERİ AÇIKLANDI

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından (TFF) kulüplerin 2021-2022 sezonu ikinci transfer ve tescil dönemi harcama limitlerinin açıklandığını hatırlatan Üstün, “Parasızlıktan yakınılırken oldukça ciddi harcama limitleri aktarıldı. Kasalarında bu paralar var mı, bilmiyorum. Bu limitlere rağmen büyük harcamalar yapılmamalı. Zaten yapılacağını da sanmıyorum. Bankalar Birliği ile yapılan yapılandırmaların ödeme günü geldiğinde ciddi sıkıntılar olacak.” dedi.

EDA ERDEM BAŞARIYA DOYMUYOR

Behçet Üstün, voleyboldaki gelişmeler için de şunları söyledi:

“Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB) açıkladığı 2021’in en iyi 12 voleybolcusu listesinde Türkiye’den iki isim var; A Milli Kadın Voleybol Takımının ve Fenerbahçe’nin kaptanı Eda Erdem Dündar ile VakıfBank’ın İsveçli oyuncusu Isabella Haak. Eda gerçekten örnek bir sporcu. Tebrik ediyorum.

CEV Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Fenerbahçe Perugia’ya 3-0 mağlup oldu. CEV Cup 8‘li final ilk maçında Galatasaray deplasmanda Karlovarsko’ya 3-0 yenildi. Türkiye Kupa Volley Kadınlar çeyrek finallerinde Eczacıbaşı geçen hafta tur atlamıştı. Dün de Fenerbahçe Aydın BB’yi 3-0 yenerek yarı finalde Eczacıbaşı’nın rakibi oldu. Vakıfbank da Galatasaray’ı 3-0’la geçti ve THY- Kuzey Boru Gençlik maçının galibini bekliyor.”

DJOKOVIC’İN SKANDALLARI BİTMİYOR

Dünya gündemine oturan Sırp tenisçi Novak Djokovic olayındaki yeni gelişmelere değinen Üstün, “Djokoviç’in vize iptali mahkeme tarafından hatalı bulundu ve ülkeye giriş izni verildi. Djokoviç’in savunmasında 14 Aralık tarihinde Covid pozitif olduğu yer alırken, 14-17 Aralık tarihleri arasında bir basketbol maçında ve başka bir etkinlikte genç sporcularla maskesiz fotoğrafları ortaya çıktı. İsterse rekorlar kırsın, bu yaptıklarından sonra pek de pozitif şeyler söylemek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.