Mısır’ın, İsrail ile Hamas ve Filistin yönetimini, Gazze Şeridi’ndeki koşulların iyileştirilmesi ve mevcut ateşkesin sağlamlaştırılması gibi konular hakkında görüşmeler yapmaya çağırdığı bildirildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunda (KAN) yer alan haberde, görüşmelerin bölgede uzun vadeli ateşkes anlaşmasına varılması, Gazze’nin yeniden imarı ve Hamas’ın esir aldığı belirtilen İsraillilerin iadesi gibi konulara odaklanacağı belirtildi. Haberde, söz konusu görüşmelerin başlayacağı tarihe ilişkin bilgi verilmedi.

Öte yandan, Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre, Mısırlı bir heyet son günlerde söz konusu öneriyi görüşmek üzere İsrail, Ramallah ve Gazze’de toplantılar düzenledi.

Haberde, İsrail ile Filistinliler arasındaki görüşmelerin Mısır arabuluculuğunda başkent Kahire’de gerçekleşmesinin beklendiği aktarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile görüşmesine işaret edilen haberde, ABD’nin de bu temaslara katıldığı belirtildi.

İsrail’in görüşmelere katılması halinde heyete İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Şabbat’ın başkanlık edeceğini kaydedildi.

İsrail Ordu Radyosu da İsrail’den küçük bir heyetin gelecek hafta başında Kahire’ye gitmesinin planlandığını açıklamıştı.

İsrail, Hamas ve Filistin yönetimi konuya ilişkin henüz resmi açıklama yapmadı.