Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ulusal çıkarları elde etmek ve Arap ülkeleriyle bağları güçlendirmek için ülkesinin Katar ile eski defterleri kapatmaya çalıştığını belirtti.

Samih Şukri, Mısır merkezli “Sada el-Beled” televizyon kanalına, ülkesinin Katar ile ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Şukri, “Katar ile geçmişe ait sayfayı; ilişkilerin normal seyrine dönmesi, ulusal çıkarların elde edilmesi ve kardeş Arap ülkeleriyle bağları güçlendirmek için kapatmak istiyoruz.” dedi.

Bakan Şukri, istikrarlı bir hızla ilişkilerin yeniden tesis edilmesi hedefiyle Mısır’ın, Katar ile ilişkilerin geri dönmesinden ne ölçüde yararlandığını görmek için dikkatli adımlarla ilerlediğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Şukri, “Mısır’ın güvenliği ve istikrarıyla ilgili tüm dosyalar ele alınıyor ve Katar’ın Mısır’ın tüm endişelerine vereceği yanıt değerlendiriliyor.” diye konuştu.

Mısır Dışişleri Bakanı, “Doha’nın Kahire’nin karşı çıktığı politikalara geri dönmeyeceğine dair garanti vermemesi”ne ilişkin bir soruyu ise “Mısır’ın kurum ve mekanizmaları, ülkenin çıkarlarını koruma ve takip etme gücüne sahiptir.” diye cevapladı.