Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine inşa ettiği ve bölge ülkeleri arasında siyasi krize neden olan Hedasi Barajı konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Etiyopya, şu ana kadar Hedasi Barajı konusunda gerçek bir siyasi irade göstermedi. Ancak tüm tarafların adil bir anlaşmaya varması için çabalamaya devam ediyoruz.” diyen Şukri, “her gelişme ve ihtimal için hazırlığın olduğunu ancak bilgece davrandıklarını” dile getirdi.

“Adil bir anlaşmaya varmak için bakış açılarını yakınlaştırmaya çalışan güvendiğimiz ortaklar var.” ifadesini kullanan Şukri, bu ortakların kim olduklarına ilişkin ise bilgi vermedi.

Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Etiyopya, barajın tek taraflı doldurulmasında ısrar ederse Kahire ile başka seçeneklerimiz var.” demişti.

Etiyopya tarafından 9 Mart’ta yapılan açıklamada, Sudan’ın, krizin çözümüne dair Afrika Birliği, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) liderliğini içeren dörtlü arabuluculuk girişimi oluşturulması önerisi reddedilmişti. 

Sudan Sulama Bakanı Yasir Abbas, Mısır gazetesi Eş-Şuruk’a dün verdiği röportajda, “Hedasi Barajı’yla ilgili müzakere çemberini genişletme çabalarının başarısız olması halinde, ülkesinin tüm meşru yollarla ulusal güvenliğini savunma hakkına sahip olduğunu” söylemişti.

Mısır ve Sudan, su paylarının azalacağı ve güvenlik endişesiyle barajın dolumu ve işletilmesiyle ilgili üçlü anlaşmada ısrar ediyor.

Etiyopya, anlaşma olmasa da temmuzda barajı ikinci kez dolduracağını açıklamıştı.