Mısır, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderleri, Doğu Kudüs’te gerilimin tırmanmasını engellemek ve sükûneti sağlamak için çalışma sözü verdi.

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid başkent Kahire’deki İttihadiye Sarayı’nda düzenlenen “Üçlü Zirve” toplantısında bir araya geldi.

Açıklamada, “Mevcut zorluklar, krizlerin karmaşık doğası ve sınır ötesi sonuçları, gıda ve enerji başta olmak üzere bölgesel iş birliği konularında çabaların koordine edilerek ortak Arap eyleminin harekete geçirilmesini gerektiriyor.” ifadelerine yer verildi.

Toplantıda Filistin meselesi başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel konuların ele alındığı aktarılan açıklamada Mısır, Ürdün ve BAE’nin, “Kudüs’te sükûnetin sağlanması için hiçbir çabadan kaçınılmaması ve ibadet edenlerin herhangi bir engele ya da tacize uğramadan ibadetlerini gerçekleştirmelerini sağlamak için gerilimin tırmanmasını önleme” taahhüdünde bulunduğu belirtildi.

Ürdün’ün Mescid-i Aksa’daki hakları hatırlatılan açıklamada, Filistinli kardeşlerin kararlılığına destek verilmesinin ve Filistin yönetiminin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, “İsrail’in barışa engel teşkil eden icraatlarının durdurması, iki devletli çözüm temelinde ve uluslararası hukuka uygun bir biçimde müzakerelere dönülerek Filistin meselesine siyasi bir çözüm bulunması” çağrısında bulunuldu.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise zirvede Rusya-Ukrayna krizindeki gelişmeler ve Arap ülkelerinin bu konudaki tutumunun yanı sıra bir dizi uluslararası mesele hakkında görüş alışverişi yapıldığı bildirildi.

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.