1 Mayıs Uluslararası Emekçiler Günü Çin’de önemli bir bayram olarak kutlanıyor. Hem emek veren çalışanlara saygı göstermek için 5 gün ulusal izin verilir hem de seçkin emekçilere unvan ve ödül takdim edilir. 2021 yılının 1 Mayıs gününde 2900 kişi onur plaketleriyle ödüllendirildi.

Peki ödülü alanlar kimler?

“Model emekçi” farklı sektörden gelen adaylar arasından seçiliyor. Bilim adamından bekçiye kadar herkes “model emekçi” ünvanlını kazanır. Her beş yılda bir düzenlenen büyük ödül törenine ülkenin en yüksek liderleri katılıp emekçilere saygı gösteriyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping son ödül töreninde “En sıradan bir görevde ortaya konan çalışkanlıkla, en seçkin sonuçlar elde edilir.” ifadesini kullandı.

图片默认标题_fororder_emek bayram

Uzay keşif araçları baş tasarımcısı Sun Zhezhou

Çin’in Mars keşif aracı ve Ay keşif aracının baş tasarımcısı Sun Zezhou 2020 yılında “model emekçi” ünvanlını kazandı. Su Zhezhou ve meslektaşlarıyla Uluslararası Uzaycılık Federasonu tarafından verilen “2020 Dünya Uzaycılık Ödülü”nü aldı. Çinli bir bilim insanı geçen 70 yılda ilk kez bu ödülün sahibi oldu.

图片默认标题_fororder_emek bayram2

Wuhan şehrinin postacısı Xiong Guilin

2020 yılında “ulusal model emekçi” unvanını kazanan Xiong Guilin, Wuhan şehrinin en az gelişmiş bölgesinde postacı olarak çalışıyor. Covid-19 pandemisinin ortaya çıkmasından sonra kent sakinlerine maske ve dezenfeksiyon gibi ürünleri dağıttı.

İster uzaycılık alanında çalışsın, ister posta yahut temizlik işçisi olsun, görevini layıkıyla yerine getiren her çalışan model bir emekçi olarak ödüllendirilir.

Emekçilere saygı duyulması Çin’de bir kültürel gelenek olarak bugüne kadar devam eder. 2700 yıl önce klasik kitaplarda “emek” ile ilgili kayıtlar vardır. Eski kayıtlarda “Halkın yaşam kaynağı çalışkanlığa bağlıdır, çalışkanlık olmazsa kıtlık gelir” diye yazılıdır.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping de bu ifadeyi alıntılayarak, “Emek insanoğlunun asıl eylemidir. Emek vermek ve yenilik yaratmaktan guru duymak, insan uygarlığının ilerlemesinin temelidir” dedi.