Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’ye yapılan suikastın yansımalarını değerlendirdi.

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin yaklaşık 20 gün önce uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Mehmet Ali Güller, “Haiti polisinin çalışmaları sonucu suikastı 26 Kolombiyalı ve iki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşının olduğu bir komando birliğinin gerçekleştirdiği bilgisi ortaya çıkmıştı. Bu paralı askerlerin hatta operasyon sırasında ‘DEA’ (Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi) diye bağırdığı anlaşılmıştı kayıtlardan.” dedi.

RUSYA’DAN DİKKAT ÇEKEN HAİTİ AÇIKLAMASI

Bu olaydan sonra Rusya’dan ilginç açıklamaların geldiğini belirten Güller, “Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Haiti Devlet Başkanı Moise’ye yapılan suikastın aslında Haiti-Çin ilişkilerine yönelik bir ABD suikast olduğunu söyledi. Zaharova iki önemli konuya dikkat çekti. Birincisi öldürülen Haiti Devlet Başkanı’nın Çin ile yaptığı aşı tedariki anlaşması, ikincisi de Taiwan’ı tanımayı reddetmesi noktası. Zaharova’nın ayrıca çok önemle altını çizdiği bir açıklama daha vardı. ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield’in açıklamalarını hatırlatarak Haiti Devlet Başkanı’na yapılan suikastın nedenlerinden biri olduğunu vurguladı. İşte hem aşı hem de Taiwan, Çin ile bu ilişkilerin merkezinde duruyordu. Zaharova’nın hatırlattığı konulardan biri de Karayipler’deki bir diğer ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nin Çin ile ilişkileriydi. Dominik Cumhuriyeti yakın zamanda Taiwan ile ilişkilerini kesip Çin’i tanımıştı. Koronavirüs ile mücadelede Çin’den yardım almıştı.” diye konuştu.

ABD ÖZEL SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Gazeteci Mehmet Ali Güller, ABD’nin sivil kıyafetlerle operasyonlar yapan özle savaş ekibi kurduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Daha önce Cumhuriyet’te yazmıştım, ABD özel savaşa hazırlanıyor, diye. Toplam 130 şirkete bağlı olarak ABD’nin 60 bin kişilik ordu kurduğunu, bunların maaşının ödendiğini ve bunun belgeleri de ABD basınına yansımıştı. ABD, 60 bin kişilik ordu ile özel şirketlere bağlı zaman zaman sivil kıyafetlerle operasyon yapan bir özel savaş ekibi kuruyor. Bununla Maduro’ya suikast girişimleri, Moise’ye suikast gibi birtakım faaliyetler içine gireceği görülüyor. Bu bakımdan Rusya’nın uyarısı oldukça önemli. Dünyanın bu tip ABD faziletlerinin üzerine gitmesi, ABD’ye caydırıcılık uygulayabilmek bakımından önem kazanıyor. Zira ABD Afganistan’dan, Irak’tan Orta Doğu’dan çekilirken bir yandan da Çin’e yönelik çevreleme harekâtına girerken, konvansiyon savaş yeteneğini kullanma konusunda geri adımlar atarken bu boşluğu özel savaş yöntemleri ile suikastlar, sabotajlar, kışkırtma faaliyetleri ve siber saldırılarla bu tip operasyonlara gireceğinin işaretleri görülüyor. Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise’ye yapılan suikastın da bunlardan bir tanesi olduğu anlaşılıyor.”