Haber / Yorum: Mehmet Emre Öztürk

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile ilk zirvesini gerçekleştirmek üzere çarşamba günü Washington’a hareket etti. İkilinin Kuzey Kore ile uzun süredir durmuş olan görüşmeleri yeniden canlandırma girişimleri ve aşı konusunda anlaşma yapması bekleniyor.

Zirvenin, 2022 Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesi, iki müttefik arasındaki genel ilişkilerin tonunu belirlemesi söz konusu.

Moon Jae-in hafta başında yaptığı basın toplantısında, “Bu ABD ziyareti aşılar konusunda iş birliğini güçlendirmek ve Güney Kore’yi aşı üretiminde küresel bir merkez olma hedefine doğru götürme adına bir fırsat olarak kullanacağım.” dedi.

Güney Kore, mevcut sözleşmeler kapsamında ABD yapımı aşıların sevkiyatını ilerletmek için çabalıyor. Yerel üretim için teknoloji transferi de dâhil olmak üzere ek anlaşmalar imzalama girişimleri devam ediyor. İktidarda yer alan Demokrat Parti, yerel seçimlerde kaybettiği iki büyükşehir ve siyasi kargaşa arasında aşı politikası ile 2022 seçimlerine güçlü bir şekilde girmeye hazırlanıyor.

KUZEY KORE SAYFASI YENİDEN AÇILACAK

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ise bir diğer önemli konu olarak Moon yönetimi önüne çıkmakta. Moon, müttefiklerin Pyongyang ile ilişkilerinde birbirleri ile angaje hareket ederek uluslararası bir barış zemini hazırlamak istiyor. Ayrıca, uzun süredir durmuş olan “Kore Yarımadası Barış Süreci”ni yeniden canlandırma çabalarında bir ilerleme olmasını umuyor.

Moon, ABD-Kuzey Kore nükleer görüşmelerini başlatarak, Kore Savaşı’nın resmi olarak sona erdiğini duyurmak ve görevden ayrılmadan önce silahlı kuvvetlerin tam operasyonel kontrolünün (OPCON) Güney Kore’ye döndürülmesi için çabalarını sürdürecek.

ZİRVE ÖNCESİ KURT CAMPBELL’DEN DİKKAT ÇEKİCİ AÇIKLAMA

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Hint-Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, Yonhap Haber Ajansı ile yaptığı bir röportajda, ABD Başkanı Joe Biden’in Kuzey Kore ile 2018 Singapur Zirvesi üzerinden ilerleme kaydedebileceğini söyledi.  

Campbell, “Politika incelememiz daha önce denenmiş olan her şeye dikkatlice baktı. Çabalarımız, Singapur Anlaşması ve önceki yönetimler tarafından yapılan diğer anlaşmalar üzerine inşa edilecek.” diye konuştu.

“QUAD +” ABD’NİN KOZU MU OLACAK?

Öte yandan Campbell, ABD’nin şu anda Avustralya, Hindistan ve Japonya’yı içeren QUAD forumunu genişletme planının olmadığını, ancak ABD’nin Seul’ün büyüyen Çin’i kontrol altında tuttuğu düşünülen forumda yer aldığını görmek istediğinin altını çizdi.

Bu açıklamalar ışığında Moon’u Beyaz Saray’da QUAD için yeni bir teklif bekliyor olabilir. Seul’deki yetkililer böyle bir teklifin zirvede sunulmasından endişeli.  Fakat Demokrat Parti iktidarının seçim zaferi için en büyük ticari ortağı Çin ile ters düşmek istemediği ABD tarafından iyi biliniyor. Moon ve deneyimli diplomatlarının bu senaryoya karşı hazırlıklı olması şaşırtıcı olmayacaktır.

MOON JAE-IN’NİN ABD AJANDASINDA NELER VAR?

Güney Koreli lider, ilk Biden buluşmasında siyasi konuların yanında ticari teklif ve başlıkları içeren bir dosya ile Washington’a gidiyor. Güney Kore Cumhurbaşkanlığı’nca paylaşılan programda Moon’un Biden’a ile yarı iletkenler, pil teknolojisi ve biyo-sağlık gibi kilit endüstrilerdeki iş birliği teklifleri sunması bekleniyor.

Ayrıca Güney Koreli lider, SK ve LG de dâhil olmak üzere bazı büyük şirketlerin CEO’larını yanında götürüyor. Ziyaret vesilesiyle ABD’de büyük ölçekli yatırımlar için kamu planları sunulması muhtemel.

Moon, ABD başkentindeki resmi faaliyetlerine perşembe sabahı Arlington Ulusal Mezarlığı’nı ziyaret ederek başlamayı planlıyor.  Ayrıca Kore Savaş Gazileri Anıtı’nda inşası için bir temel atma törenine katılacak.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Washington başpiskoposu Kardinal Wilton Gregory ile görüşeceği aktarılanlar arasında.

Moon’un Atlanta’da Güney Koreli enerji şirketi SK Innovation’a ait bir batarya fabrikasını ziyaret etmesi ardından pazar gecesi ülkesine döneceği kaydedildi.