Kore Cumhuriyeti (KC) Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (KDHC) bu sabah balistik füze fırlatmasından şüphelenilmesi nedeniyle Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Kurulu ile bir araya geldi.

Moon Jae-in, 21 Ocak 2021’de devlet başkanlığı görevine gelmesinden bu yana ilk kez Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Kurulu toplantına şahsen başkanlık etti.

Moon’un söz konusu adımı ülke kamuoyunda Cumhurbaşkanı’nın KDHC’nin son fırlatmasını ciddiyetle ele aldığını göstermeyi amaçladığı şeklinde yorumlandı.

KDHC yılın başından bu yana defalarca balistik füze, karadan karaya taktik füzesi ve seyir füzesi fırlattı. Bu nedenle Kore Cumhuriyeti’nde halkın tedirginliği sürekli artıyor.

Kore Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı, KDHC’nin bugün yerel saatle 07.52’de, Jagang eyaletinden yarımadanın doğu sularına orta menzilli bir balistik füze fırlattığını açıkladı.

Öte yandan, Japonya Savunma Bakanlığı’ndan bu sabah yapılan açıklamada, KDHC’nin balistik füze fırlatmış olabileceği belirtildi. Açıklamada, konuyla ilgili bilgilerin derleneceği ve fırlatmanın Japonya’yı etkileyip etkilemeyeceği konusunda bir değerlendirmeye varılacağı bildirildi.