China Daily

Scott Morrison yönetimi geçtiğimiz günlerde Avustralya’nın yaklaşık 40 yıldır en büyük askeri genişleme planını açıkladı. Ülke, düzenli silahlı kuvvetlerini mevcut 60 bin personelden 2040 yılına kadar 80 bine çıkarmayı planlıyor.

Başlangıçta, Avustralya savunma bakanlığı sayıyı 12 bin 500’e çıkarmayı planlıyordu. Ancak Morrison hükümeti, bunun ülkenin karşı karşıya olduğu “güvenlik tehdidi” ile başa çıkmak için yeterli olmadığını düşünüyordu ve sonunda sayıyı 20 bine çıkarmayı başardı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkeler için halen küçük bir sayı gibi görünse de, artış, ülkenin hava kuvvetleri veya donanmasının sırasıyla 15 bin 87 ve 15 bin 449 personelden oluşan mevcut büyüklüğünden daha büyük. Dolayısıyla plan, Avustralya ordusu için büyük bir sıçramayı temsil ediyor. Yeni askerlerin Avustralya’nın denizaltı gücünü, bilgi savaş gücünü, kundağı motorlu silah gücünü ve füze ve uydu kuvvetlerini büyüteceğine inanılıyor.

MORRISON FEDERAL SEÇİMLERİN 21 MAYIS’TA YAPILACAĞINI AÇIKLADI

Morrison, Avustralya Genel Valisi David Hurley’i ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada, seçimlerin 21 Mayıs’ta yapılacağını söyledi. Seçimin 3 yıldır görev yapan hükümet ile hiç bilinmeyen İşçi Partisi arasında olacağını kaydeden Morrison, seçmenleri hükümete oy vermeye çağırdı. Morrison, muhalefetteki İşçi Partisine oy vermenin “riske girmek” olacağını vurguladı.

Askeri birikim, aynı zamanda Morrison’ın yaklaşık bir ay içinde başlayacak Avustralya federal seçimlerini kazanması için bir ihtiyaç. Merkez sol İşçi Partisi’nin gerisinde kalan son anketlerde yönetiminin elde ettiği cansız sonuçlar göz önüne alındığında, başbakanın son aylarda yüzde 30’un altına düşen onay notunun acilen artırılması gerekiyor.

Geçen ay, Morrison’ın Liberal Partisi, Güney Avustralya eyaletinde İşçi Partisi’ne iktidarı kaybetti. Bu ivme kontrol edilmezse, yaklaşan federal seçimleri kazanması çok zor olacak. İşçi Partisi askeri harcamaların azaltılması çağrısında bulunurken, Morrison’ın büyük askeri birikme planını açıklamasının zamanlaması, Çin ile Rusya’dan gelen tehditleri artırarak ve Avustralya’nın geleceğini ABD’ye körü körüne bahse girerek seçimi kazanmaya çalıştığının bir işareti olarak alınabilir.

FEDERAL SEÇİMLER 3 YILDA BİR TEKRARLANIYOR

Plan, gerçekleştirildiği takdirde, ülkenin askeri sanayi gruplarının büyümesini de teşvik edecek ve ülke ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Ukrayna krizi, Morrison’a askeri birikim planını haklı çıkarması için bir fırsat sundu. Bunu yaparken, oylamada herhangi bir uzaktan izleyeni kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Plan, Canberra’nın Asya-Pasifik’te bölgesel meseleleri etkilemeyi, potansiyel tehditleri caydırmayı ve gerekirse güç kullanmayı amaçlayan agresif bir dış politika izleme niyetini vurguluyor. Bununla birlikte, Morrison yönetimi şu büyük hesabı çözemedi: Orduyu başarılı bir şekilde genişletse bile, Avustralya’nın jeopolitik değişimler sürecinde rol oynaması zor olacak. Aksine, bölgesel istikrar için sadece daha büyük bir risk haline gelecektir.

Avustralya’da 3 yılda bir tekrarlanan federal seçimlerin, yasalara göre, en geç 21 Mayıs 2022’de yapılması gerekiyor. 18 Mayıs 2019’da seçimlerden zaferle çıkan Liberal-Ulusal Parti koalisyonu 77 milletvekiliyle tek başına iktidara gelirken, İşçi Partisi 68, Yeşiller, United Australia, Katter’s Australia ve Centre Alliance partileri birer milletvekili çıkartmıştı.