Global Times

Aklı başında biri Ukrayna krizinin arkasında hangi ülkenin olduğunu ve bu durumu kötüleştirmek için Kiev’i kimin kışkırttığını görebilir. Ancak Avustralya Başbakanı Scott Morrison değil.

Avustralya Başbakanı Morrison’ın, Çin’in Rusya’ya askeri malzeme sağlaması durumunda Avustralya hükümetinin, Çin’e karşı yaptırımlar uygulamak için müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte uyum içinde hareket edeceğini söylediği bildirildi.

Avustralya’nın niyeti gerilimi düşürmekse, niçin müttefiki Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Ukrayna’ya askeri desteğini durdurmasını önermedi? Çin ve Rusya, Çin’in Rusya’ya askeri destek vereceğine dair ABD iddiasını reddetti. Yine de Avustralya, bu yanlış bilgiyle oynamayı seçerek, ABD’ye sadece dalkavukluk ettiğini gösteriyor. Avustralya’nın Ukrayna meselesinde çok az payı var, bir NATO üyesi değil, Ukrayna ile jeopolitik engeli yok ve Ukrayna ile Rusya’dan çok uzakta yer alıyor.

ABD SON BİRKAÇ YILDIR ÇİN’E YENİ YAPTIRIMLAR UYGULUYOR

Çin Sosyal Bilimler Akademisi Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Pasifik Çalışmaları Merkezi’nde yönetici araştırma görevlisi Qin Sheng, Global Times’a yaptığı açıklamada, Avustralya’nın tek çıkarının ABD ile ittifakı çerçevesinde ABD’nin çıkarlarını korumak olduğunu söyledi. Qin, “Avustralyalı tepedeki lider bile ülkesini bağımsız ve egemen olarak görmüyor, ancak ülkesini ABD’nin takipçisi olarak konumlandırıyor. Avustralya’nın, Çin’e yaptırım uygulamada müttefikleriyle ‘uyum içinde hareket edeceğini’ söylediğinde, aslında Avustralya’nın bunu tek başına yapma becerisine sahip olmadığına işaret ediyor.” dedi. 

Morrison’ın, Çin’e yaptırım uygulamak için müttefiklerinin yanında olacağı blöfü, sadece bir şaka olarak görülebilir. Çin ile Avustralya ekonomik hacim bakımından aynı seviyede değil. Çin Avustralya Araştırmaları Derneği Başkanı ve Doğu Çin Normal Üniversitesi Avustralya Çalışmaları Merkezi Direktörü Chen Hong’un Global Times’a verdiği demece göre, Çin’in Avustralya pazarına ihtiyaç duymasından daha fazla Avustralya’nın Çin pazarına ihtiyacı bulunuyor ve Avustralya’nın Çin’e ihracatının ya yeri doldurulabilir ya da neredeyse görmezden gelinebilir. 

AVUSTRALYA’NIN ÇİN PAZARINA İHTİYACI VAR

Avustralya hükümetinin öfkeli Çin karşıtı gündeminin sonucu olarak Avustralya’nın en büyük ticaret ortağı Çin ile ticari bağları, Beijing ile kötüleşen ilişkileri yüzünden zaten büyük oranda sıkıntı çekiyor. Avustralya, herhangi bir yaptırım adımı atmadan önce bazı ipuçları için ABD’ye bakmalıdır. Washington, son birkaç yıldır Çin’e yeni yaptırımlar uyguluyor, Çin ile bir ticaret savaşı yürüttü, Çinli ileri teknoloji şirketlerini ihracat izleme listesine dâhil etti ve bir dizi bahaneyle Çinli yetkililere yaptırımlar uyguladı. Ancak sonunda, Washington yaptırımlar uygulayarak arzuladığı şeye ulaşmakta başarısız oldu. 

“Avustralya kendisini ‘orta bir güç’ olarak görerek çığırtkanlık yapıyor, ancak sadece boyundan büyük işlere kalkışan orta büyüklükte bir ekonomi” diyen Chen, Avustralya’nın gerçek bir adım atması halinde sadece Çin’in karşı önlem almasını davet edeceğini vurguladı. Ve hatta seçim kampanyasının yararına olması için Morrison, böyle bir söylemin ne ölçüde işe yarayacağını düşünmelidir.