Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Ukrayna’dan şiddet haberlerinin artarak devam ettiğini belirten Ediz Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Savaş bölgesinde çatışmaların yoğunlaştığını görüyoruz. Rus güçlerinin Ukrayna’nın Polonya sınırına yakın bir askeri eğitim üssünü vurduğu haberleri geldi. Füze saldırısında en az 35 kişinin hayatının kaybettiği 134 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Gelen haberlerde ülkenin birçok bölgesinde de çatışmaların yoğunlaştığı gözleniyor.

Önemli bir meslektaşımız için de kötü bir gündü. New York Times’ın ödüllü gazetecisi Brent Renaud hayatını kaybetti. Kiev yakınlarında kontrol noktasında Rus ateşine maruz kaldı.

TÜRK VATANDAŞLARININ ÇATIŞMA BÖLGELERİNDEN TAHLİYESİ DEVAM EDİYOR

Ukrayna tarafında direniş devam ediyor. Dolayısıyla Rus güçlerinin ilerleyişi bugüne kadar yavaşlatılmış diyebiliriz. Nitekim Ukrayna İçişleri Bakanlığından yapılan bir açıklamada, güneyde Mykolaiv, doğuda ise Harkov bölgelerinde Ukrayna ordusunun da artık karşı saldırıya geçtiği bildirildi. ‘Bu noktada savaşın dinamikleri bazı bölgelerde değişiyor mu? Yalnızca savunma ve direniş değil aynı zamanda Ukrayna ordusunun bu şekilde karşı atağa geçtiği farklı yerleri de göreceğiz mi?’ sorusunu akıllara getiriyor.

Öte yandan Türk vatandaşlarının çatışma bölgelerinden tahliyesi de gündemde. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’nın çeşitli çatışma bölgelerinden 489 Türk vatandaşının daha cumartesi akşamı itibarıyla tahliye edildiğini söyledi. Çavuşoğlu ayrıca Mariupol kentindeki camide mahsur kalan Türk vatandaşlarının tahliyesi için mevkidaşı Lavrov’dan destek istediğini de aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Danışmanı Mihail Podolyak yaptığı açıklamada ara bulucular Rusya ile barış müzakerelerinin çerçevesini ve yerini netleştirmeye çalışırken Ukrayna’nın bir yandan da Türkiye ve İsrail’le birlikte çalıştığı ifade etti. Bu aslında Türkiye ve İsrail’in ara buluculuk rolünü sürdürdükleri anlamına geliyor.

RUSYA’DAN SÜRPRİZ AÇIKLAMA

Rusya tarafından sürpriz bir açıklama geldi. Daha önce Rus ve Ukraynalı heyetler Belarus’ta ve Antalya’da bir araya gelmişlerdi. Bugüne kadarki müzakerelerde çığır açıcı, ateşkese yol açabilecek, savaşı durdurabilecek somut gelişmeler yaşanmamıştı. Ancak diplomatik temaslarda belli başlı şeyler yaşanmış ki, Rus tarafından gelen sürpriz açıklamada Moskova ile Kiev arasında önemli bir ilerlemenin sağlandığı belirtildi. Mihail Podolyak, ‘Süreç sonuç verdiğinde bir görüşmenin olacağını ve bununda çok uzun süreceğini sanmıyorum.’ ifadelerini kullandı. Belki bir ihtimal bu kez tarafları ortak bir anlaşmaya imza atarken görebiliriz. En azından yapılan açıklamalar bu yönde. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de cuma günkü yaptığı açıklamada görüşmelerde olumlu işaretlerin kaydedildiğini söylemişti.

Ukrayna cephesi ise müzakere etmekte oldukça istekli bugüne kadar. Fakat Rusya’nın öne sürdüğü talepleri kabul etmeyeceklerini söylüyorlar. Dolayısıyla burada en başta öne sürülen en temel talepler üzerine çok ciddi bir ayrılık var. Ancak anladığımız kadarıyla ve detayı verilmeyen birtakım konular üzerinde belki yavaş yavaş taraflar artık ortak noktalar bulmaya başlamış gibi görünüyor.”