Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rusya’daki protestolara yönelik tepkisinden dolayı Washington ile “ciddi bir görüşme” yapmayı planladığını belirtti.

ABD’nin Rusya’ya yönelik insan hakları ihlallerine ilişkin söylemleriyle “toplum görüşlerini, kamuoyunu kendi sorunlarından saptıramayacağını” vurgulayan Zaharova, “Bu konuyu görüş alanımızda tutacağız ve Washington’la ciddi bir görüşme yapacağız. Sizi temin ederim ki haberler gecikmeyecek.” diye konuştu.

“Kolektif Batı’nın” Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanmasıyla ilgili açıklamalarının da Rusya Dışişleri Bakanlığının dikkatini çektiğini belirten Zaharova, “Elbette ki burada ABD başrolü kendi üstlenmiş, bu koronun tamamını onlar yönetiyor. Ancak genel olarak iç gündemimizle ilgili çok sayıda açıklama yapıldı, NATO ülkelerinin, Avrupa Birliği’nin (AB) liderleri ve dışişleri bakanları ülkemizdeki sosyo-politik durum konusunda açıklamalarda bulundu.” ifadelerini kullandı.

Zaharova, hedefi “Rusya’yı caydırmaya, içişlerine müdahale etmeye yönelik küresel bir girişim” olan bu koordineli enformasyon kampanyasında “yeni herhangi bir şeyin olmadığını” sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye