Rusya’nın başkenti Moskova’da yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı alınan bazı tedbirlerin kaldırılması yönünde karar alındı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, şehirdeki Covid-19 durumuna dair açıklamalarda bulundu.

Kentteki salgın durumunun iyileştiğini ve Covid-19’a karşı aşılama sürecinin hız kazandığını belirten Sobyanin, Moskova’da 3 milyon 800 binden fazla kişinin, aşının ilk dozunu yaptırdığını söyledi.

Başkentlilerin virüse karşı alınan tedbirlere uyduğuna dikkati çeken Sobyanin, bu nedenle bazı önlemlerin kaldırılması yönünde karar aldıkları bilgisini paylaştı.

Buna göre, restoran ve kafelere yönelik getirilen barkod (QR kod) sistemiyle müşterilere hizmet verme zorunluluğu kaldırıldı. Başkentliler, 19 Temmuz’dan itibaren barkod almadan bu mekânları ziyaret edebilecek. Barkod sistemini henüz kullanmayan mekânlar da salgına karşı alınan önlemlere uyması şartıyla faaliyete geçecek.

Ayrıca, Moskova’da 23.00-06.00 saatlerinde faaliyetleri yasaklanan restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve diğer eğlence yerleri artık çalışabilecek.

Çocuk oyun mekânları da faaliyete geçerken eğlence ve spor etkinlikleri, 500 kişiyi geçmeme şartıyla düzenlenmeye devam edecek.