Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin, 140. yılı mart ayı boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kutlama programı kapsamında, Fındıklı’daki üniversitenin Sedad Hakkı Eldem’in tasarımı doğrultusunda aslına döndürülerek yenilenen Merkez Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.

Kütüphanenin açılışına şair Edip Cansever’in oğlu Ömer Cansever de katıldı. Cansever ailesi, kütüphaneye şairin kitaplarından bir kısmının yanı sıra kitaplığı, masası, gözlüğü, bazı el yazısı notları ve daktilosunu bağışladı.

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi, yaptığı açıklamada, kütüphaneyi ilk gördüğünde gerçekten üzüldüğünü belirterek, “Bizim öğrencilerimiz böyle bir kütüphaneye layık değil diye düşündüm. Şimdi çok kıymetli destekçilerimizle birlikte onlara layık bir altyapı kurduk. Daha uzun süre açık olmasını da sağlayacağız.” dedi.

MSGSÜ’DE ‘EDEBİYAT MÜZESİ’ KURMAK İSTİYORUZ

Kütüphaneleri canlı tutmanın önemine değinen Elçi, kütüphaneyi, çeşitli etkinliklerle yaşayan bir mekan haline getireceklerinin altını çizdi.

Handan İnci Elçi, Edip Cansever’in yanı sıra önemli edebiyatçıların yolunun MSGSÜ’den geçtiğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Ahmet Haşim, Cevdet Kudret ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi, burada bir zamanlar çok önemli isimlerin bulunduğunu görüyoruz. Kütüphanemizi tekrar canlandırırken bu mirastan izlerin yeni nesillerle buluşması bizi de heyecanlandırıyor. İnşallah ileride Edip Cansever gibi, gelecek yeni bağışlarla köklü kurumumuza bir edebiyat müzesi kazandırabiliriz.”