Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin geleceği için Florida’da önemli bir konferans yapıldığını aktaran Ediz Tiyanşan, Muhafazakâr Siyasi Eylem Konferansı adıyla bilinen toplantılarda Cumhuriyetçi Parti’nin gelecek eylem planının tartışıldığını bildirdi.

Konferansa Donald Trump’ın da katıldığını belirten Tiyanşan, “Trump, odak noktası oldu. Konferansta Trump’ın altın bir heykeli vardı. Trump’ın hem partide hem de muhafazakâr lobisinde önemli etki bıraktığının somut simgesiydi. Yaptığı konuşmasında ‘Seçimleri üçüncü kez kazanmaya karar verebilirim.’ ifadesini kullandı. Çünkü biliyorsunuz 2020 seçimlerini kaybettiğini hâlâ kabul etmiyor. Seçimlerin kendinden çalındığını iddia etmeye devam ediyor. Bu Demokratlar tarafından sert bir biçimde eleştiriliyor. Bu konferans ülkenin siyaseten ne kadar bölündüğünü yeniden hatırlatır nitelikte. Herkes Trump’ı destekliyor, diyemeyiz. Valiler ve eski siyasetçiler arasından partiyi yönetmek isteyenler var. Trump’ın da üçüncü kez kazanmaya karar verebilirim ifadesi çok ilginç. Beyaz Saray muhabirleri Trump’ın 2024’te yeniden aday olabileceğini düşünüyor. Ancak şunu da unutmamak lazım, önümüzdeki süreç Trump için zorlu yasal süreçlerin olabileceği bir döneme de benziyor. Hâlihazırda New York’ta bir hâkim Trump’ın vergi kayıtlarını inceliyor. Banka kredileri veya vergi konusunda Trump’ın başı ağrıyabilir gibi görünüyor. Başka liderler de olabilir, dedik. Bir ankette Trump’ın doğrudan adı geçiyordu. Katılımcıların yüzde 55’i Trump’ı bir sonraki seçimlerde destekleyeceklerini söylediler. Trump’a yaklaşan bir aday yok, diyebiliriz. Arkalardan gelen yüzde 21’in desteğini almış olan Florida Valisi Ron DeSantis öne çıkıyor. Ron DeSantis önümüzdeki yıllarda muhtemelen Cumhuriyetçi Parti içinde başka adımlar da atacaktır. İkinci bir ankette Trump anket dışı bırakıldı. Bu ankette katılımcılar yüzde 43’le DeSantis’e oy verdi. İkinci olarak yüzde 11’le Dakota Valisi var. Ardından yüzde 8 oyla Donald Trump Jr. var, Trump’ın oğlu. Onun da aslında uzun bir süredir siyasette gözü var.  Diğer isimler de aslında tanıdık. Eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Texas Senatörü Ted Cruz. Ancak burada adı geçenlerin hiçbiri DeSantis’e yaklaşmış görünmüyor. Bu konferansta Trump’ın halen ne kadar destek aldığı görüldü ancak arkadaki isimlerden Ron DeSantis’in sivrildiği görüldü.” dedi.

ABD’DE ÜÇÜNCÜ KORONAVİRÜS AŞISI ONAYLANDI

ABD’deki koronavirüs salgınında önemli bir gelişme yaşandığını söyleyen Ediz Tiyanşan, Johnson&Johnson firmasının ürettiği aşının Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandığı bilgisini verdi.

ABD’deki kullanımı onaylanan aşıların sayısının üçe çıktığını kaydeden Tiyanşan, “Yetkililer yeterli dozun olmamasından şikâyet ediyor. Bazı eyaletlerde tamamen durmuştu aşılama. Şimdi yeniden sayılar artmaya devam ediyor gibi görünüyor. Johnson&Johnson’ın diğer aşılara göre avantajı olacak aslında. İki doz değil, tek bir dozu yetiyor bu aşının. Hükümet milyarlarca dolarlık bir yatırım yaptı bu aşıya. Baltimore’da geniş bir fabrikaları var. Yerel üretilmesi ve büyük miktarlarda gönderiliyor olması önemli. Yine diğer aşılardan farklı olarak aşırı soğuklarda tutulması gerekmiyor bu aşının. Ücra noktalara gönderilmesi kolay olacak. Daha aşı uygulanması zor olan mahkûmlara, evsizlere ideal deniyor Johnson&Johnson aşısı. Daha kırsal kesimde yaşayanlara gönderilmesi kolaylaşacak deniliyor. Yerel yetkililer aşılama oranlarının arttığını açıklıyor ancak sağlık yetkilileri henüz pandemi önlemlerini bırakmayın uyarısında bulunuyor. Aşı geldi maskeye gerek yok, diyerek rahat davranmaya devam başlayan kesimleri görmeye başladık. Halen daha tehlike geçmedi uyarıları gelmeye devam ediyor.” diye konuştu.