İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, muhalefetin, iktidarın değişmesi durumunda Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bakanlık vermeyi planladığını söyledi.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

SEDAT PEKER KONUSU

“Burada uluslararası bir operasyon var. Bu operasyon nasıl, hangi ayaklar tarafından yönetildiğini net bir şekilde ifade ettim. Devlet Süleyman Soylu ile kaim değildir. Bu devlet suçlu ile suçsuzu, haklı ile haksızı, ihanet edenle asi olanı, tabi olanı en iyi bilen anlayışa sahiptir. Devlet alır, getirir, adalete teslim eder. Bu bir operasyondur, bu operasyon devam ediyor. Hayatımda en nefret ettiğim mafya tipi örgütlenmelerdir. Bunlarla mücadele etmek bizim namusumuzdur. Silmek, süpürmek bir daha bunları ülkeye musallat etmemek de bizim namusumuzdur. Bu operasyonu yapan benim. Bu operasyonları ben başlattım. Babamızın oğlu olsa bu ülkede mafya tipi örgütlenme yapıları üzerinden haksızlık yapana hayat hakkı tanımayız. Buralarda nasıl riskler alındığını, hangi adımlar atıldığı devletimizin kayıtları en güzel şekilde tutulacaktır.

Koruma benden 1,5 yıl önce verilmiş. Benim zamanımda alınmıştır. Bu kadar açıktır. Bütün bu tartışmaların hepsi suyu bulandırmaya yöneliktir. Devlet dönem dönem koruma verir. Bugün Kobani davasında yargılananlarda da koruma var. Bir maraza çıkmasın, provokasyonla karşı karşıya kalınmasın diye bunlar yapılır. Eve yapılan operasyonda onlarca kadın polis vardı. Bir kurguyla karşı karşıyayız. Karısının iç çamaşırına sığınan acizler. Birinci ve ikinci videoyu izledim, hedef Türkiye.

THODEX SORUŞTURMASI

Soruşturma esaslı yürüyor. Bizim kanaatimiz bu kişi Arnavutluk’tadır. Başka bir ülkeye geçtiği konusunda herhangi bir bilgimiz yok. Nerede olduğunu biliyoruz, alacağız inşallah. Operasyonumuz devam ediyor.  

“MUHALEFET HDP’YE BAKANLIK VERMEYİ PLANLIYOR”

Mesele sadece bakanlık değil, başka meseleler de var. Kandil ve uzantıları bakanlıklarda da adamları olsun istiyor. İki bakanlık. Yaklaşık 6-7 aydır pişiyor. Biri başkan yardımcılığı, diğeri de Kültür ve Turizm Bakanlığı. Bugün Türkiye’de kalan terörist sayısı 260. Beytüşşebap’ta ise 4 terörist daha etkisiz hale getirildi. Bundan 5 yıl önce Türkiye’de her gün bir patlama vardı. Şimdi bunların önüne geçtik. Bunu çekemiyorlar. Netanyahu ile Sayın Cumhurbaşkanımızın benzetilmesinin altında tamamen bu vardır. Türkiye burada bambaşka bir ivme yakaladı. Bütün bunlar yapılırken siyaseti elemanlaştırmışlar. Siyaset elemanlaşamaz. Siyaset kutsal bir şeydir, siyaset milletin emanetinin sözcüsüdür, tarihin sözcüsüdür.”

Kaynak: TRT Haber