Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Myanmar’daki darbe karşıtı protestolarda ordunun şiddet kullanmasını kınayarak, askeri rejime yönelik adımların süreceğini belirtti.

Jen Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Myanmar’da darbe karşıtı gösterilerde gerilimin artmasına yönelik açıklamada bulunan Psaki, “Myanmar’da barışçıl göstericilere yönelik şiddetin artmasından dolayı derin endişe duyuyoruz. Myanmar ordusu, 1 Şubat’ta darbe yaptığından bu yana yüzlerce Myanmarlının ölmesinden sorumludur.” değerlendirmesinde bulundu.

Psaki, Myanmar ordusunun kendi halkına yönelik öldürücü güç kullanmaya devam ettiğini belirterek, “Geçen hafta çocukların öldürülmesi, Myanmar’daki askeri rejim tarafından uygulanan şiddetin korkunç doğasının son örneğidir. Biz, barışçıl göstericilere karşı şiddet kullanılmasından ve insan haklarından dolayı askeri rejime yaptırım uygulamayı sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Temsilcisi (USTR) Katherine Tai’nin bugün Myanmar ile tüm ticaret ilişkilerinin askıya alınacağını duyurduğunu anımsatan Psaki, “Bu durum, demokratik yollarla bir hükümet seçilene kadar sürecektir.” dedi.

Myanmar’a yönelik daha birçok yaptırım getirdiklerinin altını çizen Psaki “Ortaklarımız ve müttefiklerimiz ile Myanmar’da acilen demokrasinin yeniden sağlanması çağrısı yapmaya ve askeri yönetimin eylemlerini kınamaya devam edeceğiz.” mesajını verdi.