Myanmar’da protesto eylemleri 4. güne girdi. Polis protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve TOMA kullandı. Ciddi sayıda sağlık personeli protestoya katıldığı için ülkedeki Covid-19 testleri ve veri toplama çalışmaları durdu.

Myanmar genelinde 9 Şubat’ta binlerce kişilik protestolar ortaya çıktı. Myanmar ordusu daha evvel 5 kişinin üzerindeki bir araya gelmeleri yasakladı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Yangon’da protesto barışçı geçti. Ancak diğer şehirlerde protestocular ile polisler arasında çatışmalar oldu. Mandalay şehrinde 100’den fazla protestocu tutuklandı.

Öte yandan Myanmar Milli Savunma Kuvvetleri’ne destek vermek için Yangon’da bin kişilik miting düzenlendi.

Myanmar Sağlık ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 8 Şubat’ta tespit edilen Covid-19 vaka sayısı 4’ü buldu. Daha evvel Myanmar’da günlük yeni vaka sayısı birkaç yüz civarındaydı. Bakanlığın sosyal medyadaki hesapları 6 gündür güncellenmedi. Birçok sağlık personeli “vatandaş isyanı” operasyonuna katıldı, ülke genelindeki test çalışmaları durdu. Günlük test sayısı 20 binden 2000’e düştü. Vaka sayma çalışmaları da askıya alındı.

Büyük mitinglerde protestocuların çoğunun maske takmaması nedeniyle Myanmar’da Covid-19’a yakalanan kişi sayısının artmış olabileceği tahmin ediliyor.