Myanmar’da 1 Şubat’ta darbe ile yönetime el koyan ordu devam eden protesto gösterileri arasında eylemlerine devam ediyor.

Darbeyle görevden alınan ülkenin seçilmiş lideri Aung San Suu Kyi’nin gözaltı süresinin uzatıldığı duyuruldu. Darbeden bu yana gösterilerin bir türlü yatışmaması üzerine ordu, sert müdahale konusunda adımlar atacağının sinyallerini veriyor.

Bu uyarılara rağmen ülkenin en büyük kenti Yangon’da göstericiler seçilmiş hükümet için sokakları doldururken orduyu kınayan pankartlar açtı.

Halk araçlarıyla yolları kapatarak boykot çağrılarında bulundu. Kamuda ise iş durdurma eylemleri ile ordu protesto edildi. Başkent Naypyidaw’da da öğrenciler ve kamu çalışanlarının çoğunlukta olduğu kitlesel gösteriler düzenlendi.

CRI Türk için konuşan bir kamu görevlisi, ülkede seçilmiş bir hükümetin yönetimi ele alacağı güne kadar protestocuların sokaklardan ayrılmasının zor olduğunu belirtirken, “Zor bir süreç yaşanıyor.” dedi.

Uzun süre Myanmar’da yaşamış olan Taylandlı gazeteci Natty Tangmeesang ise CRI Türk’e son gelişmeleri aktardı.

“DARBE BEKLENTİSİ VARDI”

1 Şubat’ta harekete geçen ordunun 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları üzerine darbe sinyalleri verdiğini söyleyen Tangmeesang şunları kaydetti:

“1 Şubat’ta Myanmar Ordusu darbe gerçekleştirerek, seçilmiş hükümetin yetkilerine el koydu. Ülke siyasi lideri Aung San Suu Kyi, Devlet Başkanı Win Myint ve diğer siyasi liderlerin de aralarında bulunduğu dört yüzün üzerinde kişiyi gözaltına aldı. Öfkelenen halk sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladı. Bu durumdan rahatsız olan darbe yönetimi ülkede Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya sağlayıcısını erişime kapattı. Halkın farklı yöntemler ile iletişimini sürdürmesi üzerine pazartesi günü ülkede neredeyse tüm internet bağlantısı kesildi.”

“5 AŞAMALI YOL HARİTASI”

Darbe komitesi başkanı olan General Min Aung Hlaing’ın 5 aşamalı bir yol haritasını hâlihazırda duyurduğuna değinen Tangmeesang, “Seçim yasasında hile iddiaları ile darbe gerçekleştiren ordu seçim kanunları değiştirmek istediğini açıkça vurguladı. Covid-19 pandemisine karşı bir aksiyon planları olduklarını da açıkladılar. Tüm bu sürecin ardından demokratik bir seçim ile iktidarı devredeceklerini söylediler. Ancak duyurdukları darbe yasalarına göre ordu 1 yıl başta kalma hakkını elinde tutuyor. Sonraki 6 aylık dönemlerde ise uzatmalar ile yönetimi devretmeyebilirler. Basitçe 2 yıllık bir süreç şimdiden garanti altında. Seçim ile yönetimi devretme adına bir planlarının olup olmadığını konuşmak için henüz erken.” diye konuştu.

ULUSLARARASI ÇAĞRILAR DEVAM EDİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Myanmar’daki askeri darbeden derin endişe duyduklarını bildirmişti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, ”Myanmar’a yeterince baskı ile bu darbenin başarısız olmasını sağlamak için tüm aktörleri ve uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda elimizden geleni yapacağız.” açıklamasında bulunarak darbeyi kınamıştı.

Çin’in Myanmar’daki Büyükelçisi Chen Hai, Myanmar’daki bazı ana akım medya kuruluşlarına verdiği yazılı mülakatta, ülkede siyasi istikrarın sağlanması çağrısı yaptı.

Büyükelçi Chen Hai, Myanmar’ın yakın komşusu olarak Çin’in, ülkedeki son gelişmeleri yakından takip ettiğine dikkat çekti. Chen, Myanmar’daki ilgili tüm tarafların, anayasa ve hukuk çerçevesi altında anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmek suretiyle siyasi ve toplumsal istikrarı yeniden tesis etmesini umduklarını söyledi.