Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre, dün ülke genelinde 31 lokal Covid-19 vakası tespit edildi. Bunların hepsi Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing kentinde görüldü.

Nanjing Lukou Uluslararası Havaalanı’ndan kaynaklı salgın, ülkenin 5 eyaletindeki 9 kente yayıldı. Şimdiye kadar Nanjing’deki lokal vakaların sayısı 106’ya ulaştı. Bunlardan 2’si ağır, 66’sı hafif durumda. Ayrıca 6 asemptomatik vaka belirlendi.

İlk vakaların tespit edilmesinden sonra tamamlanan araştırmalar sonucu, salgına dünyayı sarsan Delta virüsünün yol açtığı görülüyor.

Salgının kontrol altına alınması için Nanjing’de daha sıkı tedbirler alındı. Kutlama etkinlikleri, toplantı, spor oyunları gibi büyük çaplı etkinliklerin gerekli olmadıkça yapılmaması isteniyor. Kalabalık mekanlarda kapasite sınırlaması getirildi. Maske ve sağlık kodu uygulamaları da yeniden sıkıca uygulanmaya başlandı.

Kentteki perakende eczanelerde vatandaşlara ateş düşürücü, öksürük kesici, antivirüs ve antibiyotik dahil 4 çeşit ilacın satışı geçici olarak durduruldu.

Nanjing’deki orta ve yüksek riskli yerleşim siteleri kapatıldı, kargo ve paketlerin girişi yasaklandı.

Vatandaşların zorunlu olmadıkça kentten ayrılmaması ve kişisel koruma tedbirlerini alması isteniyor.