Jiangsu eyaletinin merkezi Nanjing’deki Lukou Uluslararası Havalimanı’ndaki görevlilere 20 Temmuz günü yapılan nükleik asit test sonucunda 9 pozitif vaka çıktı. Şimdiye kadar kentteki vakaların sayısı 171’e ulaştı, 2 asemptomatik vaka belirlendi.

Nanjing Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, vakaların büyük çoğu havaalanı yakınında oturuyor.

Lukou Havaalanı’nda tespit edilen vakaların aile üyelerinden birkaçının virüse yakalanması, ayrıca birkaç yolcunun havaalanından geçmesi ve Hunan eyaletindeki Zhangjiajie adlı turistik alanı gezmesi ve gösteri izlemesi sonucu, bağlantılı vakalar 5 eyaletin 9 kentine yayıldı.

Gösteriye katılan oyuncular, gösterinin yapıldığı turistik mekandaki diğer görevliler dahil 2900 kişiye test yapıldı ve hepsi negatif çıktı. Bu kişilere ikinci kez test yapılacak. Ayrıca gösteriyi izleyen vatandaşlarla temas kurulmaya çalışılıyor.

Başkent Beijing’de 2 kişi Zhangjiajie’den döndükten sonra pozitif vaka olarak tespit edildi.

HAVALİMANINDA PROFESYONEL OLMAYAN YÖNETİM SALGINA YOL AÇTI

Havaalanında dış ve iç hatlar ayırılmadan uçaklarda temizlik yapılmasının yurt dışından Delta varyantının girmesine yol açtığı savunuluyor. Havaalanı sorumlusu görevden alındı.

Çin’de salgınla mücadeleye öncülük eden Zhong Nanshan ve Zhang Boli gibi akademisyenler, rutin mücadele tedbirlerinin korunması, aşılama çalışmasına hız verilerek salgına karşı koruma bariyeri oluşturulması çağrısında bulundu.

NANJİNG DIŞINDA ÇOK FAZLA KAYNAKSIZ MAHALLİ VAKA GÖRÜLMEDİ

Ünlü bulaşıcı hastalıklar uzmanı Zhang Wenhong, Nanjing’deki salgın durumun “nokta-çizgi-yayılma” modelini takip ettiğini söyledi.

Zhang’a göre, Lukou noktasından kaynaklanan salgın, uçuş hatları boyunca eyalet ve kentlere yayıldı, şu an Nanjing dışındaki vakalar temel olarak ilgili kitleler üzerinde yapılan incelemede keşfedildi. Bu vakalar, Lukou’nun yayılma hatlarında bulunuyor.

Zhang, durumun henüz kontrol edilebilir boyutta olduğunu ve 2 haftada daha fazla vaka görülmezse salgının Nanjing’le sınırlı olacağını savunuyor.

Zhang, Lukou’yla ilgili olmayan vakalar çıkması halinde salgın boyutun genişleyeceği ve daha fazla tedbirler alınması gerektiği anlamına geldiğini dile getirdi.

AŞININ ROLÜ VAR MI?

Nanjing kaynaklı vakalardan bazıları daha önce aşı olmuştu. Bu durum Guangzhou’da da yaşanmıştı. Bu durumda aşının etkisi de merak ediliyor.

Zhang Wenhong, “Aşı olmasaydı enfekte olanların sayısı daha fazla olurdu” diye konuştu.

Şu an İngiltere ve İsrail’deki aşılama oranı yüzde 70’e yaklaştı. Son dönemde kısıtlamaların kaldırılmasıyla enfekte olanların sayında artış görüldü, ancak ölüm oranı geçen yılda görülen yüzde 18’den geçen haftadaki yüzde 0,1’e kadar indi. Bu, grip hastalığının yol açtığı ölüm oranına yakın. Eğer aynı düzeyde olursa Covid-19’un ciddi sonuçları yok edilebilir.

DAHA ZOR OLAN VİRÜSLE BİRLİKTE YAŞAMAK

Zhang Wenhong, yaşadığımız dönemin en zor dönem olmadığını ve daha zor olanın virüsle birlikte yaşama zekasına kavuşmak olduğunu ifade etti.

Zhang, salgınla mücadele tedbirlerinin sıkı şekilde hayata geçirilmesi, maske takılması, sıkça el yıkanması, fazla seyahat yapılmadan kentteki yaşam temposunun yavaşlatılması çağrısında bulundu.

Dün itibariyle, Çin’de yapılan aşıların sayısı 1,6 milyar dozu aştı.