Napolyon Bonapart’ın, Austerlitz Savaşı’ndaki zaferiyle ilgili notları 1 milyon Euro’dan satışa çıktı.

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın 1805 yılında gerçekleşen Austerlitz Savaşı’ndaki zaferi, bugün bile askeri okullarda ders olarak anlatılıyor. Napolyon Bonapart’ın bu zaferle ilgili stratejik bilgiler verdiği ve düşüncelerini aktardığı el yazması notların 1 milyon Euro’dan (8,9 milyon TL) satışa çıktığı açıklandı.

Napolyon’un 74 sayfalık notları, 1815’teki Waterloo Savaşı’ndaki yenilgisinin ardından sürgüne gönderildiği St. Helena adasında sadık yardımcısı General Henri-Gatien Bertrand’a yazdırdığı belirtildi.

1821’de ölen ünlü imparatorun notlarda birkaç düzeltme yaptığı ve bazı sözcüklerin üstünü çizip küçük yazılarla açıklamalar eklediği görülüyor.

Öte yandan Napolyon notlarda kendisinden “Ben” diye birinci tekil şahıs olarak değil, “İmparator” olarak bahsediyor. Napolyon’un Rusya ve Avusturya’ya karşı savaştığı Austerlitz Savaşı’ndaki stratejisi hâlâ en iyi taktik olarak kabul ediliyor.

Notlar, Fransız Arts et Autographes galerisi tarafından 27 – 31 Ocak tarihleri arasında satışa çıkarıldı.

Napolyon Bonapart’ın Austerlitz Savaşı’yla ilgili düşüncelerini yazdırması gurur meselesi olarak açıklanıyor. Fransız imparatorun bu notlarla Waterloo Savaşı’ndaki yenilgisi nedeniyle zedelenen itibarını onarmak istediği belirtiliyor.

Kaynak: NTV