NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak ülkelerinin haziran ortasında yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nde, geçen ay bir yolcu uçağının indirilmesi olayına ilişkin Belarus’a karşı ek önlemleri görüşeceklerini söyledi.

Stoltenberg, Londra ziyareti sırasında Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Belarus yönetimine karşı alınan yaptırımların uygulanması gerektiğini ve NATO müttefiklerinin daha fazla yaptırım uygulanıp uygulanamayacağına baktığını kaydeden Stoltenberg, Ryanair uçağının indirilmesinin de NATO Liderler Zirvesi’nde ele alınacağını bildirdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Belarus ile “yakından” çalıştığına da değinerek muhtemel ek önlemlerin Rusya’yı da kapsayabileceğine işaret etti.

Başbakan Johnson ise Mart 2018’de Salisbury kentindeki kimyasal saldırının ardından NATO ülkelerinin Birleşik Krallık’a destek verdiğini hatırlattı.

O dönem Rus diplomatların sınır dışı edildiğini anımsatan Johnson, “Siber tehditler ve bazı üyelerimizin hâlâ hissettiği her tür korkutmaya karşı kendimizi korumak ve savunmak için birlikte çalıştığımızdan emin olmak istiyoruz.” dedi.

Johnson, üye ülkelerin indirilen uçakta gözaltına alınan gazeteci Roman Protaseviç ve kız arkadaşının serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Belarus’a baskı yapmak için birlikte çalışacaklarını da ifade etti.

NATO Liderler Zirvesi, 14 Haziran’da Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda düzenlenecek.