NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu sonrasında NATO Mukabele Kuvveti’nin ilk kez Avrupa’nın doğusuna konuşlandırılacağını bildirdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu nedeniyle olağanüstü toplanan ve Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil ettiği NATO Zirvesi bitiminde basın toplantısı düzenledi.

Jens Stoltenberg, Rusya’ya “anlamsız savaşı sonlandırma, güçlerini çekme ve diplomasiye dönme” çağrısında bulundu.

Stoltenberg, şöyle konuştu:

“Dün NATO müttefikleri savunma planlarımızı harekete geçirmişti. Bunun sonucu olarak havada, karada ve denizde duruşumuzu güçlendirmek ve olasılıklara hızlıca karşılık verebilmek için NATO Mukabele Kuvveti unsurlarını konuşlandırıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve Avrupalı müttefikler İttifak’ın doğusuna birlerce ilave asker gönderdi. Farklı yerlerde alarm durumunda 100’den fazla savaş uçağımız ve Kuzey’den Akdeniz’e kadar üç uçak gemisi grubunu da içeren 120 gemimiz bulunuyor. Yanlış anlaşılmalara ve yanlış hesaplara yer olmamalı. Her bir müttefiki, ittifakın her bir santimetresini korumak ve savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

NATO Mukabele Kuvveti’nin bazı unsurlarının hâlihazırda hareket halinde olduğunu dile getiren Stoltenberg, kara güçlerinin birkaç gün içinde harekete geçeceğini söyledi.

Stoltenberg, NATO Mukabele Kuvveti’nin toplu savunma bağlamında ilk kez konuşlandırılacağını, bu kuvvetin ABD’li ve Avrupalı askerleri içerdiğini aktardı.