NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna sınırında ve Kırım’daki askeri yığınağını geri çektiğine ilişkin haberlerden memnuniyet duyduklarını, durumu yakından izlemeye devam edeceklerini bildirdi.

Stoltenberg, Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile NATO karargâhında görüşmesine ilişkin düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya’nın geçen haftalarda Ukrayna sınırında ve Kırım yarımadasında yaptığı askeri yığınağın ardından gerilimin biraz düştüğünü gözlemlediklerini ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Stoltenberg, “Şimdi gelişmeleri ve durumu yakından izleyeceğiz. Rusya’nın Ukrayna içinde ve çevresindeki tüm askeri yığınağını sonlandırmasını, siyasi sürece iyi niyetle girmesini bekliyoruz.” dedi.

NATO’nun Ukrayna’ya olan desteklerini ifade ettiklerini hatırlatan Stoltenberg, ittifakın Ukrayna’ya pratik destek ve eğitim desteği verdiğini, reformları yapmada yardım sağladığını aktardı.

Stoltenberg, Rusya’nın son yıllarda sürdürdüğü davranış şeklinden endişe duyduklarını belirterek, NATO’nun sadece Ukrayna’ya değil, son diplomat krizinde Çekya’nın da yanında olduğunu vurguladı.