CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 14 Haziran’da Brüksel’​de düzenlenecek “NATO Zirvesi” öncesi bir araya geldi.

Görüşme ardından Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, Biden’ın Stoltenberg ile yaptığı görüşmede NATO’nun transatlantik güvenliği ve demokratik değerleri koruma konusundaki yetmiş yıllık başarısı devam ettirmesini müttefiklerle yakın çalışmaya olan güçlü bağlılığını dile getirdiğini söyledi.

İkilinin NATO harcama giderleri üzerinde de uzlaşıya vardığına değinen Psaki, “İki lider, iklim değişikliği ve siber saldırılar da dahil olmak üzere stratejik rekabet ve uluslararası tehditlerin zorluklarını karşılamak için NATO 2030 girişiminin önemi üzerinde anlaştılar.” açıklamasında bulundu.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Stoltenberg, Biden ile Rusya ve Çin , küresel terörizm, siber tehditler ve ayrıca iklim değişikliğinin güvenlik sonuçları dahil olmak üzere çok çeşitli konuları konuştuklarını belirtti.

Çin konusuna ilişkin bir soruya yanıt veren Stoltenberg, “Çin yakında dünyanın en büyük ekonomisine sahip olacak. Zaten en büyük ikinci savunma bütçesine, donanmasına sahipler. Gelişmiş askeri yeteneklere büyük yatırımlar yapıyorlar.” diye konuştu.

ASYA-PASİFİK İTTİFAKINA GAYRİRESMİ DESTEK İÇİN YANIT GECİKMEDİ

Stoltenberg, Çin’e karşı duruş sergilemek gerektiğine değinerek şunları kaydetti:

“Asya-Pasifik’te Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Kore ve Japonya dahil olmak üzere ortaklarla daha yakın çalışmamız gerekiyor.”

Kısa süre önce NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO-Avrupa Birliği (AB) iş birliği de dâhil olmak üzere İttifak ortaklıklarının önemini vurgulamış, NATO’yu Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile iş birliğini derinleştirmeye çağırmıştı.

NATO’YU ASKERİ OLDUĞU KADAR POLİTİK OLARAK DA KULLANMALIYIZ

Öte yandan Alman Marshall Vakfı yetkililerine mülakat veren Stoltenberg, 14 Haziran’daki toplantının tonunu belirleyecek açıklamalarına devam etti.  NATO’yu daha politik olarak kullanmanın defalarca altını çizen Genel Sekreter, “2030’a baktığımızda, silahlı kuvvetlerimize ve modern askeri yeteneklerimize yatırım yapmaya devam etmeliyiz. Askeri güç, cevabımızın sadece bir parçası. Ayrıca NATO’yu daha politik olarak kullanmamız gerekiyor.” sözlerine yer verdi.