Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, 14 Haziran’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleşecek olan NATO Liderler Zirvesi’ni değerlendirdi.

Dünyanın bu tarihi zirveye odaklanmış durumda olduğunu belirten Mehmet Ali Güller, “Bu zirve küresel güç mücadelesine ışık tutacak bir zirve olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) müttefikleriyle nasıl konumlanacağına işaret edecek. Bu nedenle zaten NATO 2030 konsepti hazırlanıyor. Bu bakımdan önemli. Tabii öncesinde Biden’ın İngiltere ile yapacağı görüşme var, ardından G7 Zirvesi var, NATO Zirvesi ve yine Avrupa Birliği (AB) ile yapacağı zirve var. Dolayısıyla ABD bir dizi zirve ile aslında bundan sonraki Biden dönemi boyunca uygulanacak politikaları da müttefikleriyle birlikte belirlemiş olacak.” dedi.

ABD’NİN ANA MESELESİ “21. YÜZYILDA ÇİN”

NATO Liderleler Zirvesi’nde nelerin konuşulacağına dair bir sürü ipucu olduğunu söyleyen Güller, “NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki görüşmede aslında masaya nelerin konulacağı konuşuldu. Nitekim Stoltenberg yaptığı açıklamada bir sürü konu sıraladı ve en öne de Çin’i koydu. NATO Zirvesi’nde Çin konuşulacak. Zaten ABD’nin ana meselesi, 21. yüzyılda Çin. Çin’e yönelik politikalar geliştirmeye, Çin’e yönelik strateji oluşturmaya, Çin’e yönelikte ittifaklar kurmaya çalışıyor. Bu nedenle de hem AB ülkelerine hem de Çin’in etrafındaki ülkeleri bir araya getirerek Çin’e karşı bir kuşatma planlaması yapmaya çalışıyor. Aynı zamanda Rusya’nın da NATO’nun gündeminde olduğunu söyleyelim.” diye konuştu.

“ORTA ASYA, KUŞAK VE YOL İNİSİYATİFİ AÇISINDAN KRİTİK BİR ÖNEME SAHİP”

Mehmet Ali Güller, ABD’nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni mümkün olan her bölgede durdurmaya çalıştığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin güzergâhları açısından önem noktası, Orta Asya şeklinde. Hem kara yollarının merkezleri olması bakımından hem de Çin’in Pakistan’daki Gwadar Limanı’nı işletmeye başladıktan sonra Orta Asya bir kez daha önem kazanmış durumda. Bu nedenle Orta Asya’ya ilişkin yeni planlamalar olduğunu görüyoruz. Öte yandan Afganistan’da da hükümlülükleri başka ülkelere devretmek şeklinde planlamalar var. Bu noktada Türkiye’nin Kâbil’deki Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliği ve yönetimini üstlenme konusunda NATO’ya teklifte bulunduğuna dair basında haberler çıktı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bunu doğrulamış durumda. Dolayısıyla Orta Asya, Kuşak ve Yol İnisiyatifi açısından kritik bir öneme sahip. Orada da ciddi bir mücadele sürüyor.”

Güller son olarak, yeni bir dünyanın içinde olunduğunu ve ABD’nin kritik öneme sahip olsa da bu tip zirvelerde dünyanın gidişatını değiştirecek hamleler çıkarma olasılığının görünmediğini vurguladı.