NATO Savunma Bakanları, Rusya’ya, Ukrayna’dan kuvvetlerini çekme ve Avrupa güvenliğiyle ilgili diyalog için diplomasi yolunu seçme çağrısında bulundu.

Brüksel’deki NATO Karargâhı’nda yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı sırasında bakanların Ukrayna’daki durumla ilgili bildirisi yayımlandı.

Bildiride, Rusya’nın askeri yığınağı hakkında derin endişe duyulduğu belirtilerek, “Rusya’ya en kuvvetli şekilde diplomasi yolunu seçme, asker yığma kararını tersine çevirme ve uluslararası yükümlülükleri ve taahhütleri uyarınca kuvvetlerini Ukrayna’dan çekme çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

Rusya’ya karşı caydırıcılığın yanında diyaloğa açık tavrın sürdürüleceği vurgulanan bildiride, Rusya’nın eylemlerinin Avrupa-Atlantik güvenliğine tehdit teşkil ettiği, bu nedenle NATO’nun doğuda askeri varlığını güçlendirdiği hatırlatıldı.

Bildiride, “Savunma ve caydırıcılığa yönelik duruşumuzu daha da kuvvetlendirmeye hazırız.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına desteğin teyit edildiği bildiride, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı olduğu ve Rusya’nın tavrının ciddi sonuçları olacağı yinelendi.

Bildiride, “NATO ve müttefikler Rusya ile Avrupa-Atlantik güvenliği konularında en üst düzey de dâhil olmak üzere diplomasi ve diyalog yolunu izlemeye devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

NATO bakanları, Polonya’nın AGİT dönem başkanı olarak başlattığı Yenilenmiş Avrupa Güvenliği Diyaloğu’na hazır olduklarını ifade ettiklerini, Rusya’ya daha önce güvenlik konusunda yapılan tekliflere yanıt beklediklerini belirtti.