NATO, Ukrayna’ya binlerce tanksavar silahı, yüzlerce hava savunma füzesi ve binlerce hafif silah ile mühimmat stoku gönderildiğini duyurdu.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, müttefiklerin ayrıca Ukrayna kuvvetlerine yardım etmek için tıbbi malzeme de dâhil olmak üzere milyonlarca Euro değerinde mali yardım ve insani yardım sağladığı ifade edildi.

Açıklamada Belçika, Kanada, Çekya, Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) hâlihazırda önemli miktarda askeri teçhizatı gönderdiği ya da onay sürecinde olduğu belirtildi.

Arnavutluk, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Macaristan, İzlanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’nin Ukraynalı mültecilere insani yardım teklif ettiği veya sınırlarını açtığı; Hırvatistan, Polonya ve Romanya’nın hâlihazırda mültecileri ağırladığı aktarılan açıklamada, İtalya’nın ayrıca Ukrayna hükümetine acil mali yardım sağladığı bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye, Ukrayna ile savunma bağlarını derinleştirdi ve insani yardım teklif etti.” denildi.