CRI Türk Dış Haberler Servisi

NATO, Ukrayna’nın durumu başta olmak üzere küresel sorunlar gündemiyle perşembe günü acil zirve düzenledi. Toplantıdan bir gün önce kameralar karşısında geçen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Batılı liderlerin “Çin hakkında konuşmak için önemli miktarda zaman harcayacaklarını.” söyledikten sonra Çin’in Rusya’ya siyasi ve maddi destek sağlamasından endişe ettiklerini öne sürdü. Stoltenbeg ayrıca Beijing yönetiminin NATO hakkında açık yalanlar ve dezenformasyon yaydığı iddiasında bulunduktan sonra “Çin’i, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini açıkça kınamaya, Rusya’ya yönelik siyasi ve maddi destek sağlamamaya çağırıyoruz.” çağrısını yineledi.

ABD liderliğindeki askeri bloğun iftira kampanyasına ilk yanıt ise Çin Dışişleri’nden geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında NATO’nun hiçbir zaman küresel barış ve istikrara katkı sağlamadığının altını çizerek “NATO’nun tek bir varlık sebebi var o da savaştır.” diye konuştu. Çinli diplomat NATO’nun Ukrayna’daki krizin nedenini kendisine sorması gerektiğini vurguladı.

NATO, 1997 Rusya Federasyonu ile Karşılıklı İlişkiler, İş Birliği ve Güvenlik Anlaşması uyarınca güvenliğin bölünmezliği ilkesini kabul etmiş ancak daha sonra beş kez doğuya doğru genişleme hamlesinde bulunmuştu. Benzer şekilde çok sayıda NATO üyesi ülkenin içinde yer aldığı Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) da başta İstanbul ve Astana Zirvesi olmak üzere kendi güvenliklerini başka bir ülkenin güvenliğini tehdit ederek genişletmeyeceği sözünü vermişti. Washington yönetiminin bu yanlışı ABD’li ünlü siyaset bilimci John Mearshmeir ve eski diplomat George Kennan tarafından da tespit edilmişti.

BASİT OLDUĞU KADAR BAYAĞI

Çin, Ukrayna krizinin çözümü noktasında tarafsızlığını korumaya devam ederken, NATO’dan gelen suçlamalar ülke basınında da sorgulanmaya devam ediyor. NATO’nun varlığını sürdürmek için herkesten daha fazla savaşa ihtiyacı olduğunu belirten, Global Times yazının devamında şunları kaydetti:

“Ukrayna krizi karşısında Hindistan, Brezilya, Afrika, Güney Asya ve diğer bölgelerindeki çok sayıda ülke objektif ve adil bir pozisyon aldı. Bu ülkeler dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisini barındırmaktadır. Onların tavrı, uluslararası toplumun ana görüşüdür. Buna karşın Stoltenberg neden sadece Çin’nden bahsetti. Basit olduğu kadar bayağı: Uzan zamandır ‘beyin ölümü gerçekleşen’ NATO’nın hayat kurtaran bir nefes alma cihazına ihtiyacı var. Zira Rusya düşmanlığı (Rusofobi) yaratmanın sağladığı oksijene bel bağlamak yeterli değil. NATO entübe edilmeden süresinin dolmasından korkuyor. Bu, NATO’nun Çin’i istismar etmeyi amaçladığı ilk olay değil. Stoltenberg geçen yol NATO’nun yükselen Çin’e karşı koymak için odağını genişleteceğini açıklamıştı. Soğuk Savaşın bir ürünü olarak NATO, kutuplaştırma siyasetini esas alan güvenlik politikasını izledi ve şimdi ABD hegemonyasını sürmesi bir ‘araca’ bile indirgendi. “