Çin’deki bir gazetede yayınlanan bir makaleye göre, New York Times gazetesinde kısa süre önce yer alan Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu başlatmasından önceden haberdar olduğuna dair iki ayrı makale, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Konseyi’nin talimatıyla yayınlandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü olağan basın toplantısında, bu konudaki Çin’in tutumu soruldu.

Sözcü, “Rusya-Ukrayna çatışmasını adım adım bir uçuruma iten ABD liderliğindeki NATO’nun yaptıklarıdır” diyerek, ABD’nin kendi sorumluluklarını görmezden geldiğine ve bunun yerine Çin’i Ukrayna konusundaki tutumuyla suçladığına dikkat çekti. Sözcü, ABD’nin Rusya’yı ve Çin’i aynı anda bastırma ve hegemonyasını sürdürme girişimi için manevra alanı aradığını belirtti.

Zhao Lijian, “ABD yönetimi söylentileri ve iftiraları yaymak için ne kadar çok çaba harcarsa, uluslararası toplum bu ülkenin kredi hesabındaki büyük açıkları o kadar net bir şekilde görecektir” dedi.

Bunun yanı sıra, sözcü Zhao Lijian, Çin’in Ukrayna’daki durumu yakından takip ettiğini, Çin Kızılhaç Derneği’nin bu ülkede meydana gelen malzeme kıtlığına karşı 5 milyon RMB değerindeki insani yardım sağlamayı kararlaştırdığını hatırlattı.

Gıda ve günlük yaşam gereçlerini kapsayan ilk dilim yardım malzemeleri bugün Beijing’den yola çıktı.