Global Times

Kadın, özel muamele ve sosyal eşitsizlik Batılı gazetecilerin daha fazla dikkat çekmek için kullandığı önemli unsurlar arasında yer alıyor. New York Times gazetesi için Çin hakkında yazan gazeteci Amy Qin, Çin’deki sosyal eşitsizliği eleştiren bir makalede Gu Ailing’e kusur bulduktan sonra, yorum bölümünü sadece takip ettiği ya da sözünü ettiği kişilere açmasına rağmen, Twitter’da tepkiyle karşılaştı. 

Belki de Qin, Gu’dan haksız biçimde faydalandığı makalesinin inandırıcı olmadığını biliyor. Onun en sevdiği bölüm, “Çinli kadınların karşı karşıya olduğu sistemik sorunlar ve yapısal engeller değişmedi. Gerçek şu ki, kadınların büyük çoğunluğunun Eileen Gu olma şansı yok” diyerek, Çin’deki Jiangsu eyaletinin Fengxian ilçesinde bir köyde kulübede zincire bağlı halde bulunan akıl hastası bir kadının sekiz çocuk doğurmasına ilişkin yakında ortaya çıkan bir olaya göndermede bulunuyor. 

UÇ ÖRNEKLERİ TİTİZLİKLE KULLANMAK BATI MEDYASININ YAYGIN BİR ALDATMACASI

Peşin hükümlü bir konuma ulaşmak için uç örnekleri titizlikle kullanmak New York Times gibi Batı medyasının yaygın bir aldatmacasıdır. Serbest stil kayakta kadınlar aerial finalinde şampiyon olan Xu Mengtao dâhil diğer Çinli kadın Olimpiyat sporcuları oldukça alelade bir geçmişe sahipler. Ancak onlardan makalede bahsedilmiyor. New York Times’ın gözünde Çin çoğunlukla Fengxian ilçesi gibi, çıkış noktası daha kolay oturan bir fikir. 

Utanç verici gerçek şu ki, Qin gibi insanlar, göründükleri kadar umursamazlar. Erkekler bireysel artistik buz pateninde altın madalya kazanan Nathan Chen için tezahürat yaptı. Makalesinin mantığına göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) şiddete ve ayrımcılığa maruz kalan Asya kökenli Amerikalılar için endişelerini seslendirmesi gerekmiyor mu? Qin, Afrika asıllı Amerikalı Erin Jakson’ın kadınlar 500 metre sürat pateninde madalya kazandığı haberlerini yeniden twettledi. Ancak Qin, Afrika kökenli Amerikalıların ABD’de karşılaştığı ırkçılık çıkmazı ve baskısı konusunda üzüntü duyuyor mu? 

Bir Twitter kullanıcısı Qin’in makalesine şu yorumu yaptı: “Bu, dünyada toplumlarımızın nasıl uğraştığının doğasını yakalayamayan, ‘kadınlar’ konusunda alışılmış bir makale; herkes ayağında kayaklarla havada yükseğe sıçrayamaz.” Başka bir internet kullanıcısı, “Kızı rahat bırakır mısın? Çin hakkında haber yazdığında niçin her zaman siyasi güdüyle hareket ediyorsun? O ülkedeki olayları niçin dürüştçe haberleştirmeye odaklanmıyorsunuz?” 

AMERİKALI SEÇKİNLER ÇİN’E KARŞI KENDİLERİNİ KAYBETTİLER

Görünüşe göre, New York Times dâhil olmak üzere Batılı medya kuruluşları Çin hakkındaki ön yargılı haberlerinde kötü niyetlerini daha fazla örtbas edemiyor. Çin ile ilgili konular hakkında konuştukları zaman, büyük resmi bilerek görmüyorlar. Çin’in gerçekten sosyal sorunları var. Ancak geç kalan bir ülke olarak Çin, sosyal eşitliği desteklemek için çaba gösteriyor ve bu bağlamda kayda değer başarılar elde etti. Bu arada, dünyada baskın güce ve avantajlara alışmış bir ülke olarak ABD, peş peşe gerileme ve giderek artan sosyal rahatsızlıklar yaşadı.

Bu bağlamda, Amerikalı seçkinler Çin’e karşı kendilerini kaybettiler. Çin’in kalkınma alanındaki her başarısının, ABD’nin kendisinin olduğuna inandığı “bir tepenin üstünde bulunan kentteki” saltanatlarının sarsılması anlamına geldiğine inanıyorlar. New York Times gibi basın kuruluşlarının Çin’de insanlar tarafından giderek artan oranda reddedilmesinin nedeni, sıradan Çinli insanları önemsediğini iddia ederken aslında Çin’i şeytanlaştırmasıdır. Ancak bu katiyen bir iksir değildir, aksine bir zehirdir. Sağduyu sahibi herkes susuzluğunu gidermek için zehir içerse ne olacağını bilir.