Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York Eyalet Kongresi’nin 59 üyesi, hakkında cinsel taciz iddiaları tartışmaları süren Vali Andrew Cuomo’ya istifa çağrısında bulundu.

19 senatör ve 40 milletvekili, yayımladıkları ortak açıklamada, ABD’nin New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo’nun artık gitme zamanının geldiğini belirterek, “Vali’nin uygunsuz davranışlarını kabul etmesi ve bakımevlerinde Covid-19 ölümleriyle ilgili verilerin gizlenmesi olayı karşısında bizim ve halkın güvenini kaybetti.” ifadelerine yer verildi.

Eyalet Meclisi’nin Demokrat lideri Carl Heastie’nin iddialar karşısında Kongre üyeleriyle “ileriye dönük potansiyel yollar” üzerine görüşme yapacağı kaydedildi.

Eyalet Meclisi’nin Cumhuriyetçi grubu lideri Will Barclay, 9 Mart’ta, hakkındaki taciz iddiaları nedeniyle Cuomo’nun azli için tasarı hazırladıklarını duyurmuştu.

Azil davasının açılması için Heastie’nin tasarıyı Eyalet Meclisi’nde oylamaya sunması ve 150 sandalyeli Meclis’ten salt çoğunluk olan 76 oyla geçmesi gerekiyor. Tasarı kabul edilirse 63 kişilik Eyalet Senatosu’nda yargılamanın başlaması ve sonunda yapılacak oylamada Cuomo’nun azli için Senato’nun salt çoğunluğunun “evet” demesi gerekiyor.