CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan son açıklamada 15 Mart’ta 3 bin 602 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.  Salgının başından bu yana Çin’de toplam 120 bin 504 vaka tespit edilmiş oldu.

Son günlerde Çin’de baş gösteren Omicron varyantı, Shanghai ve Shenzen gibi büyük şehirlerde kapanmaları tetikledi. Vakaların artmasının ardından şehirlere giriş ve çıkışlar yasaklanırken, toplu taşıma araçlarını kullanım dışı bırakıldı.

Çin’in havacılık düzenleyicisi, Shanghai’a varması planlanan 106 uluslararası uçuşun Covid-19 nedeniyle 21 Mart’tan 1 Mayıs’a kadar farklı şehirlere yönlendirileceğini açıkladı.

 “PANİK HAVASI YOK”

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaşayan Kamil Eray Topak, ülkede yaşanan enfeksiyon dalgasına dair gözlemlerini CRI Türk’e aktardı. Beijing’de kontrollerin sıkı bir şekilde sürdüğünü kaydeden Topak, “Jilin ve Shenzen’de artan vaka sayıları yalnızca o bölgeler için değil Beijing içinde bir uyarı mekanizmasını tetikledi. İnsanlar maske konusunda dikkatli davranıyor. Kamu alanlarına giriş ve çıkışlarda ateş ölçümü gibi rutin işlemler sürüyor. Cep telefonlarına vaka görülen bölgelere giriş çıkış yapanların test yaptırması için en yakın sağlık merkezine başvurması yönünde mesajlar dâhi gönderildi.” dedi.

Beijing’de herhangi bir panik havası olmadığını her şeyin olağan şekilde akışına devam ettiğinin altını çizen Topak, “Çin’de bir panik havası varmış algısı yanlış. Her şey yolunda olağan şekilde ilerliyor. Kapanan şehirler var ancak bunların zaten neden kapandığı açıklandı ve bu önlemler tüm dünyada uygulanıyor.” diye konuştu.

“NİSAN AYI BAŞINDA KONTROL SAĞLANACAK”

Çin’in Lanzhou Üniversitesi tarafından yürütülen bir Covid-19 tahmin raporunda, mevcut enfeksiyon dalgasının yaklaşık 35 bin vakaya pik yapmanın ardından nisan ayı başlarında kontrol altına alınacağını öngördü. Wuhan arından bu yana ana karadaki en ciddi salgın dalgasının kısa sürede kontrol altına alınması için yerel ve merkezi hükümet ortak çalışmalara hız verdi.

“İKİ HAFTA İÇİNDE VAKALAR DÜŞÜŞE GEÇER”

Wuhan Üniversitesinden Profesör Yang Zhanqiu ise salgının başlarındaki virüs kuluçka süresinin iki haftaya kadar çıktığını ancak Omciron ile bu sürenin iki ya da üç güne kadar inebildiğini anımsatarak bu nedenle vaka sayısının arttığını gündeme taşıdı.

Salgında yeni bir dönüm noktasının yaşandığına dikkat çeken Wang, “Eğer önlemler başarılı olursa virüs bir haftada kontrol altına alınır ve iki hafta içinde vaka sayıları kayda değer biçimde düşer. Sıfır vaka seviyesine ise 28 gün içinde inilmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verdi.