Çin Ulusal İstatistik Müdürlüğü sözcüsü Fu Linghui, bugün yaptığı açıklamada genel olarak Çin ekonomisinin nisan ayında istikrarlı ve olumlu bir performans gösterdiğini kaydetti.

Sanayi üretimi istikrarlı bir şekilde arttı, ekipman imalatı ve yüksek teknolojili imalat hızla büyüdü. Nisan ayında, ülke çapında belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayilerin katma değeri geçen yılın aynı ayına göre 9,8 arttı.

Hizmet sektöründeki büyüme devam ediyor. Nisan ayında ulusal hizmet sektörü üretim endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 arttı.

Pazar satışları toparlanmaya devam etti ve çevrim içi perakende satışı hızla büyüdü. Nisan ayında, tüketim mallarının toplam perakende satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,7 artışla 3 trilyon 315 milyar 300 milyon yuanı (yaklaşık 515 milyar 500 milyon ABD doları) buldu.

Sabit varlık yatırımı toparlanmaya devam etti. Ocaktan nisana kadar, sabit varlıklardaki ulusal yatırım, geçen yılın aynı dönemine göre 19,9 artışla 14,38 trilyon yuan’a (yaklaşık 2 trilyon 236 milyar 500 milyon ABD doları) çıktı.

Mal ithalatı ve ihracatındaki büyümede elverişli eğilim korundu ve ticaret yapısı iyileşmeye devam etmektedir. Nisan ayında, mal ithalat ve ihracatının toplam değeri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,6 artışla 3 trilyon 149 milyar 200 milyon yuan’a (yaklaşık 489 milyar 800 milyon ABD doları) ulaştı. Toplam  276,5 milyar yuanlık (yaklaşık 43 milyar ABD doları) )ticaret fazlası gerçekleştirildi.

Kent ve kasabalardaki işsizlik oranı düştü ve istihdam durumu genel olarak istikrarlı seyretti. Ocak ayından nisan ayına kadar ülke çapındaki kent ve kasabalarda yeni istihdam edilen kişi sayısı 4 milyon 370 bini buldu.