Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, göreve başladıktan sonra Çin-ABD ilişkilerine yeni bir ton vererek Çin’in “ülkesinin en ciddi bir rakibi” olduğunu defalarca vurguladı.

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, ABD eski savunma bakan yardımcısı Chas W. Freeman ise, ABD’nin yükselen güçlerle, özellikle de Çin ile rekabet etmek istiyorsa, önce kendi kaosunu çözmesi gerektiğini savundu.

“ÇİN’E DİZ ÇÖKTÜRME GİRİŞİMİ TERS TEPECEK”

Chas W. Freeman, “Uzun zamandır ABD Çin’e diz çöktürmeye ve Çin’in ABD’yi geçmesini engellemeye çalışıyor, ancak bu büyük olasılıkla ters tepecek.” dedi.

Chas W. Freeman, ABD’nin Çin’le etkili bir şekilde rekabet edebilmek için kendi sorunlarını inceleyip yeniden inşa ve onarım yapması gerektiğine işaret etti.

1972’de Nixon’un Çin ziyaretinin baş tercümanı olarak ilk kez Çin’e gelen Freeman, Çin hakkında geniş bilgiye sahiptir. Freeman, Çin’de ABD İrtibat Bürosu’nun kurulmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda Nixon’un Çin ziyareti, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kurulması ve Çin-ABD ilişkilerinin normalleşmesi gibi tarihi anlara tanık oldu.

Uzun zamandır Çin ve ABD’nin işbirliği yapması çağrısında bulunan Freeman, ABD’nin Çin’den ayrışma yoluna giderse bunun acısını çekeceğini kaydetti.

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre, Freeman Şubat ayında Washington Diplomatik Akademisi’nde yaptığı çevrim içi bir konuşmada, yurt içindeki eşi görülmemiş kaos ve düşük moral” göz önüne alındığında, ABD’nin Çin politikasını yeniden tanımlayarak kendi rekabet gücünü artırmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

Özellikle Trump yönetiminin diplomatik performansından bahseden Freeman, uzun vadeli bir rekabet stratejisine sahip olmayan ABD’nin hep Çin ve ABD arasındaki çatışmanın kışkırtıcısı rolünde olduğunu belirtti.

Freeman’ın Çin-ABD ilişkileriyle ilgili açıklaması, ABD’deki iki partinin Çin’e karşı sert bir tavır sergilemesi konusunda fikir birliğine tam bir tezat oluşturuyor. Biden yönetimi, son zamanlarda Çin ile şiddetli bir şekilde rekabet edeceğini belirtiyor.

Ancak kendisinin Trump gibi davranmayacağını vurgulayan Biden, Çin ve ABD arasındaki rekabetin çatışamaya girmeyi gerektirmediğini, ABD’nin çıkarlarına uygunsa Çin’le iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

South China Morning Post gazetesinde Freeman’ın Çin-ABD rekabetiyle ilgili görüşlerinin ABD’nin yeni ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın görüşlerine uyduğu savunuluyor.

Sullivan, Ocak ayında Washington’daki bir düşünce kuruluşu toplantısında, Çin’in ABD’nin karşı karşıya olduğu en büyük meydan okumalardan biri olduğuna değindi, ancak ABD’nin kendi işine odaklanıp Covid-19 salgınından etkilenen durumu düzeltmeye çalışması gerektiğini kaydetti.