Bu yıl Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilk ortak bildiri olan Shanghai Ortak Bildirisi’nin yayımlanmasının 50. yıl dönümü. Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından dün düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijiang, şunları söyledi:

“Bu yıl ABD Başkanı Richard M. Nixon’un Çin ziyaretini gerçekleştirmesi ve Shanghai Ortak Bildirisi’nin yayımlanmasının 50. yıl dönümüdür. Shanghai Ortak Bildirisi’nde iki ülkenin ilişkileri geliştirmekte uyması gereken kurallar belirlendi. Bildiride ortaya koyulan ‘Tek Çin’ politikası, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve diplomatik ilişkilerin kurulmasına siyasi temel tesis etti. Bildiğim kadarıyla Çin ile ABD taraflarının yakında birçok etkinlik düzenleyerek, tarihi yeniden gözden geçirip, geleceğe dönük umutlarını paylaşacak.”

Richard M. Nixon, 1969-1974 yılları arasında ABD’nin 37. başkanlığını yürütmüştü. Nixon daha önce 8 yıllık ABD Başkanı Yardımcılığı yapmıştı.

1972’de Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ın yardımıyla Nixon ve eşi Pat, diplomatik ilişkiler kurmak için ilk Çin ziyaretini gerçekleştirdi. Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilk ziyaret eden ABD Başkanı olan Nixon, ziyaretle ikili ilişkileri geliştirmede önemli bir rol oynadı.