Norveç’te hükümet, yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının artması nedeniyle yeni tedbirler alınacağını açıkladı.

Ülkede 25 Eylül’de Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasının ardından vaka sayılarında görülen artış, yeni tedbirleri gündeme getirdi.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, salgınla mücadele için 18 yaş üstü kişilerin üçüncü doz aşı olmalarını tavsiye ettiklerini belirtti.

Store, aşı olmayan sağlık personelinden, zorunlu olarak maske takmalarının ve haftada iki kez Covid-19 testi yaptırmalarının isteneceğini ifade etti.

İSVEÇ’TEN GELENLERE KARANTİNA

Norveç hükümeti, İsveç’in 6 bölgesinden gelenlere de karantina uygulaması başlattı.

İsveç’in, Vastra Götaland, Kalmar, Skane, Södermanland, Uppsala ve Östergötland bölgelerinde artan Covid-19 vakaları nedeniyle buralardan gelenlere karantina uygulanacak. Aşı pasaportu olanlar karantinaya dâhil edilmeyecek.

Bu arada, Norveç Halk Sağlığı Enstitüsünün açıkladığı rakamlara göre, Norveç’te Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 948’e çıkarken, vaka sayısı da 224 bin 302’ye yükseldi. Ülkede 18 yaş üstü vatandaşların yüzde 91,5’i bir doz, yüzde 87,2’si iki doz aşı oldu.