İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, nükleer anlaşmanın yeniden müzakere edilemeyeceğini belirtti.

Zarif, sosyal medya hesabından Amerikalı diplomat Wendy R. Sherman’ın nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamalarına cevap verdi.

Zarif, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile imzalanan nükleer anlaşmada yeniden bir müzakerenin olmayacağını belirterek, “Nükleer anlaşma yeniden müzakere edilemez. Eğer 2021 yılı 2015 değilse, 1945 yılı da değil. O halde gelin Birleşmiş Milletler’deki (BM) veto hakkını değiştirelim ve ABD’nin suistimal ettiği bu hakkı kaldıralım.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’ye anlaşmaya dönmesi için çağrıda bulunan Zarif, “2003 ile 2012 yıllarına kadar yapılan jestleri bir kenara bırakalım ve her iki tarafın da imzaladığı nükleer anlaşmaya dönelim.” ifadelerini kullandı.

ABD’de Dışişleri Bakan Yardımcılığı için ismi anılan Wendy R. Sherman, nükleer anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmanın imzalandığı dönemin şartları ve koşulları ile bugünün aynı olmadığını aktarmıştı.

Sherman, “Ben İran konusunda dikkatliyim. Nükleer anlaşmanın imzalandığı 2015 yılı ile 2021 yılının koşulları aynı değil. Bölge jeopolitiği ve gerçekleri değişti.” yorumunu yapmıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye