Olimpiyat Yayın Hizmetleri (OBS), dün düzenlediği basın toplantısında, Beijing Kış Olimpiyatları’nın şimdiye kadar izleyici sayısı en yüksek kış olimpiyatları olduğunu ve yayın süresi, teknoloji, içerik üretim yöntemleri ve diğer yönleriyle yeni rekorların kırıldığını açıkladı.

Dünyanın dört bir yanından yayıncıların, Tokyo Olimpiyatları’ndan sadece altı ay sonra Beijing Kış Olimpiyatları’nın muhteşem görüntülerini dünyaya sunmak için pandemi ve uluslararası yolculuğun çeşitli zorluklarının üstesinden geldiği belirtildi. Dünyanın dört bir yanındaki olimpiyat hak sahibi yayıncılara olimpiyatlar kapsamında radyo ve televizyonla ilgili kamu sinyalleri gönderen bir kuruluş olan OBS’nin önemi vurgulandı.

OBS CEO’su Yiannis Exarchos  yaptığı konuşmada, ilgili verilerin Beijing Kış Olimpiyatları’nın şimdiye kadar izleyici sayısı bakımından en çok kişiye ulaşan kış olimpiyatları haline geldiğini ve NBC’nin sahip olduğu dijital platformda da Beijing Kış Olimpiyatları’nın izleyici sayısının en yüksek orana ulaştığını belirtti.

Yiannis Exarchos konuşmasında, Beijing Kış Olimpiyatları’nda ilk kez UHD ve HDR teknolojisinin, yani ultra yüksek çözünürlüklü ve yüksek dinamik aralıklı 4K teknolojisinin kış olimpiyatlarında yayın ve prodüksiyon için kullanıldığını söyledi.

Yiannis Exarchos, “Bunu, Çin’in 5G teknolojisinin kullanımında dünya lideri olmasına borçluyuz.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, bulut yayıncılık da Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın önemli bir özelliği oldu. Exarchos, “Bu, uzaktan içerik üretebilmemizi ve sinyallerin zamanında iletilmesini sağlıyor. Böylece yarış ortamına gitmemize gerek kalmıyor.” dedi.

Exarchos’un verdiği bilgiye göre, OBS, olimpiyat yayıncılarına 6 bin saatten fazla içerik sağlayacak. Bunların arasında yarışma içeriği yaklaşık 1000 saati buluyor. Tüm içerikler dijital yayıncılık ihtiyaçlarını karşılayabilirken, farklı platformlar ve medyalar farklı içeriklere sahip olabiliyor.