Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan raporda, bu yıl küresel ekonominin yüzde 5,8 ve Çin ekonomisinin yüzde 8,5 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Merkezi Paris’te bulunan OECD’nin küresel ekonomik vizyona ilişkin hazırladığı raporda, mevcut durumda dünya ekonomisinin pandemi öncesindeki seviyeye döndüğüne işaret edildi. Raporda, küresel büyümenin gelecek yıl yüzde 4,4 olmasının beklendiği de kaydedildi.

Raporda, “OECD’ye üye ülkelerin bu yıl yüzde 5,25 büyüyeceği ancak büyümenin gelecek yıl yüzde 3,75’e kadar düşeceği tahmin ediliyor. Pandemi öncesindeki seviyeyi geçen Çin ekonomisinin ise bu yıl ve gelecek yıl istikrarı korumaya devam etmesi bekleniyor.” ifadelerine yer verildi.

Rapora göre, G20’ye üye ülkeler arasında ise güçlü artış eğilimini sürdürecek olan Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8,5 büyümesi bekleniyor.

Euro bölgesine bakıldığında da bölge ülkelerinde salgına karşı alınan tedbirlerin tüketim ve hizmet sektörüne getirdiği etkilerden dolayı, bölge ekonomisinde yılın ilk çeyreğinde düşüş yaşandığına dikkat çekilen raporda, salgın tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte bölge ekonomisindeki büyümenin bu yıl yüzde 4,25 üzerinde olmasının ve gelecek yıl yüzde 4,5’e yaklaşmasının öngörüldüğü kaydedildi.