Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin-Rusya ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

OECD’nin (Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu yayınladığını hatırlatan Altay Atlı, “Düzenli olarak yayınlanan bu rapor, küresel ekonomideki güncel durumu ele alıyor. Son dönemde bu raporlar diğer uluslararası kuruluşların benzer raporları gibi büyük ölçüde pandemi ve pandeminin küresel ekonomi üzerindeki etkileri yönünde çıkıyor. Bütün dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Öte yandan ekonomide de bir yandan toparlanmalar başlandı. Yavaş yavaş pandemi öncesi duruma dönüş başladı. Tabii halen belirsizlikler var. Ancak böyle bir sürecin içindeyiz. Dolayısıyla bu tip raporların bu süreci anlama açısından önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“YARALAR SARILABİLİR AMA TAM OLARAK İYİLEŞMİŞ SAYILMAYIZ”

OECD raporunun ayrıntılarına giren Atlı, “Raporda durum tespiti çok net şekilde yapılıyor. Raporun girişinde ekonomik görünüm giderek iyileşiyor ancak bir yandan da bu iyileşmenin her yerde aynı şekilde dengeli olmadığına vurgu yapılıyor. Yani şu anda pandemiden kurtulduk, bundan sonrası artık yüksek büyüme, diye bir durum da yok. Özellikle altı çizilen konu şu; 2022’nin sonuna kadar da bütün ülkeler pandemi öncesindeki Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) oranlarına gelecek. Ancak şundan da bahsediliyor; bu demek değil ki bu ülkelerde insanlar tekrar eski yaşam standartlarına ulaşacaklalar. Rakamsal olarak kaybedilen o ekonomik büyüklükler geri gelebilir. Fakat esas olan pandemi öncesindeki büyüme dinamikler zarar gördü. Yani şu; yaralar sarılabilir ama yaralar sarılmışsa da tam olarak iyileşmiş sayılmayız. İşte o dinamiklerin tekrar yakalanması gerekecek. Onun da biraz daha vakit alınacağı söyleniyor.” diye konuştu.

EN TEMEL ÖNCELİK: “AŞILAMA”

Akademisyen Dr. Altay Atlı, OECD raporunun en temel vurgusunun “aşılama” olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“OECD raporunun birçok yerinde aşılamaya vurgu yapıyor. En temel öncelik, aşılama konusunda yapılacak iş birliği. Dünya genelinde daha yaygın daha etkili daha eşitlikçi aşılama. En önemli konuda bu. Raporda aşı konusu yeterince yaygınlaşmadığı, beklenen etkiyi sağlamadığı müddetçe de gerek hanelere, hane haklarına gerekse şirketlere doğrudan gelir yardımın yapılmasından bahsediliyor. Bütün dünyanın buna daha çok ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor.”