Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu.  Atlı, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü üyesi (OECD) ülkelerinin ve Çin’in ikinci çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi.

Pandeminin ekonomilere olan etkisini takip ettiğini ifade eden Altay Atlı, toparlanma sürecinin nasıl gittiğinin merak edildiğini belirtti.

ÇİN’İN İKİNCİ ÇEYREK BÜYÜMESİ YÜZDE 7,9

Küresel ekonominin toparlanma aşamasına geldiğini ancak ülkeden ülkeye bunun farklılık gösterdiğini bildiren Atlı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Delta varyantı var, bunun ekonomiler üzerine etkileri var. Bazı ülkelerde kapanmalar tekrar başladı, bu tabii ekonomi verilerine de yansıyor.

OECD üye ülkelerin ikinci çeyrek büyüme verileri açıklandı, buna bakalım ve bunu Çin ile kıyaslayalım. Çin, OECD ülkesi değil ama kıyaslama açısından dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olması açısından önemli.

OECD ülkelerinin ikinci çeyrek büyümelerine baktığımızda, bu ülkelerin toplam büyümesinin yüzde 1,6 olduğunu görüyoruz. Yani üç aylık süreçte 1,6’lık bir büyüme var fakat henüz bu rakam OECD ülkelerinin pandemi öncesi büyüme rakamlarına geri döndükleri anlamına gelmiyor. Olumlu bir gidişat var ama her OECD ülkesi farklı bir performans içinde.

OECD içindeki en yüksek performans İngiltere tarafından gerçekleştirildi. Brexit süreci ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa ve Çin ile olan birtakım anlaşmazlıklar vardı. Bu süreçte İngiltere’nin yüzde 4,8 büyümesi dikkat çekici.

Yine dikkat çekici bir veri İngiltere’den sonra en yüksek büyümeyi yüzde 2,7 ile İtalya sağladı. İtalya pandemi sürecinden en fazla etkilenen ülkelerden biriydi. İtalya şimdi OECD ortalamasının üzerinde büyüdü.

ABD ile Almanya yüzde 1,6’lık büyümeleri söz konusu, Fransa yüzde 0,9, Japonya yüzde 0,3 büyüdü.

OECD BÜYÜMESİ VE ÇİN

2021’in ilk çeyreğinde Çin’in büyümesi yüzde 18,3’tü. OECD’nin ikinci çeyrek ortalaması, bizim Çin ile kıyasladığımız taraf yüzde 13. Çin, OECD’nin oldukça üstünde bir performans sergiledi. Burada İngiltere’nin İtalya’nın Fransa’nın da Çin’in performansına yaklaştığını görüyoruz. Almanya ve ABD’nin de Çin’in oldukça gerisinde kaldığını görmekteyiz.

Çin’den gelen ikinci çeyrek büyümesi yüzde 7,9’du. Gelecek çeyrekte OECD’nin bu rakama ne kadar yaklaşabildiğine bakacağız. Benim merak ettiğim İngiltere’nin, Fransa’nın, İtalya’nın bu performansı ne kadar sürdürecekleri? Özellikle buna bakacağım.

OECD çok faydalı bir veri setini de açıklamış. OECD, 2019’un dördüncü çeyreğinden 2021’in ikinci çeyreğinin sonuna kadar kümülatif büyüme oranı nedir? OECD’nin toplamının ekside olduğunu görüyoruz. Bu da bize pandeminin etkisinin henüz toparlanmamış olduğunu gösteriyor. Eksi 0,7 bir daralma oranı veriyor. OECD üyesi ülkeler içinde kümülatif büyümede artıda olan tek bir ülke var 0,8 ile ABD. OECD ülkeleri ortalama olarak Çin’in gerisindeler ama bazıları İngiltere, Fransa gibi yaklaşmaya başladılar.”