A Milli futbolcu Okay Yokuşlu, EURO 2020 hakkında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Milli futbolcu,  “Çok önemli bir turnuva… Takım olarak çok heyecanlı ve motiveyiz. Bu turnuva çok önemli ve değerli. Hazırlık dönemimiz güzel geçiyor. Antalya’da ilk etabı bitirdik, hazırlık maçlarımızı oynadık. Hem uzun bir aradan sonra beraber oynama alışkanlığımızı geliştirdik hem de eksiklerimizi görüp turnuvaya daha hazır şekilde başlamak için çalışmalarımızı sürdürdük. Şimdi Almanya’da, kampımızın ikinci etabını geçiriyoruz. Şu anda tek konsantrasyonumuz İtalya maçı. İyi bir başlangıç yapıp devamını da en iyi şekilde getirmek istiyoruz.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Kampta herkesin İtalya maçına odaklandığını belirten Okay, “Maçları aramızda konuşuyoruz ama puan hesaplaması yapmadık. Doğrusunu söylemek gerekirse daha Galler ve İsviçre hakkında da çok konuşmadık. Konsantrasyonumuz ve hocamızın yaptığı analizler İtalya maçı üzerine. Güzel ve zor bir maç olacak, bilincindeyiz. Kamp eğlenceli ve herkes birbiriyle iyi vakit geçiriyor. Bu tarz ortamları yakalayınca başarı geliyor. Pozitif bir ortam var. Sahaya çıkınca da işini tam anlamıyla yapan, çalışan bir grup var. Burada olmaktan dolayı gururlu ve çok mutluyum.” dedi.

Kadronun yaş ortalamasına yönelik soruları yanıtlayan Okay, “Genç kadronun avantajı, arkadaşlarımızın ileri turnuvaları görecek olması… Sahaya çıkınca yaşın bir önemi kalmıyor. Mesela kaptanımız Burak ağabey, aramızda yaş olarak en olgun futbolcu. Şu an gösterdiği performans ortada. Genç kadro, bu turnuvayla başlayarak, hep beraber oynayacak olmanın avantajını yaşayabilir. Dezavantaj olarak da ilk defa bir arada oynayacak olmamız sayılabilir. İyi yaptığımız şeyleri yapmaya devam eder ve eksiklerimizi en aza indirirsek başarılı olacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“ŞENOL GÜNEŞ’LE ÇALIŞMAKTAN MUTLUYUZ”

Şenol Güneş’in oyuncularıyla ilişkisine yönelik konuşan Milli futbolcu, şu ifadeleri kullandı:

“Şenol hoca herkesin çok takdir ettiği, başarılı, kendisini birçok kez kanıtlamış bir teknik direktör. Onunla beraber olmaktan mutluyuz. Sahada da saha dışında da çok pozitif bir havası var. Onun da bize aşılamak istediği şey, kamp içinde iletişim halinde olmamız, pozitif bir hava oluşturmamız ama iş çalışmaya geldiğinde çok konsantre ve disiplinli olmamız. Hazırlık maçlarında da, kamp süreçlerinde de bize eksiklerimize konsantre olmamız gerektiğini söylüyor.

Takım ve hoca ilişkisi olarak çok yakınız. Bire bir ilişkide de yakınız. Futbol dışında da birçok şey konuşabiliyoruz Şenol hoca ile, bana göre bu çok güzel.”

Henüz ileri aşamaları düşünmediklerini kaydeden Okay, “Kendimize çok güvenen bir takımız. Takım arkadaşlarımıza, hocamıza olan güvenimiz tam. Bir yandan da turnuvada birçok iyi takım var. Favori olarak gösterilen takımlar var ve onlar da kupayı kazanmak için, şampiyonluk için oynuyorlar. Tabii ki gönül ister ki sonuna kadar gidelim ama adımlarımızı sindire sindire, yavaş yavaş atarsak daha sağlıklı olacaktır.” dedi.

Dünya Kupası’nın henüz odaklarında olmadığını ifade eden tecrübeli oyuncu, “Dünya Kupası ile alakalı şu an bir şey söylemek zor. İyi başladık ama henüz bir şey başarmış durumda değiliz. O yüzden kalan maçlarımızı da aynı ciddiyet ve konsantrasyonla oynayıp kazanmamız gerekiyor. O grubu belirleyecek kritik maçlarımız var ama şu an onu düşünmüyoruz, önemli olan burası.” sözlerini kullandı.

“SADECE MİLLİ TAKIM’A ODAKLANDIM”

West Brom ile kiralık sözleşmesi sona eren Okay Yokuşlu, geleceğine dair soruları şöyle yanıtladı:

“Dürüst olmak gerekirse kendi geleceğimle alakalı ne olacağını ben de bilmiyorum. Çünkü ortada bana gelen somut bir şey de yok ama şu an transfer konuşmak için doğru yer olduğunu düşünmüyorum. Yalnız kaldığımda da düşünmemeye çalışıyorum. Tabii ki seçim yapmam gereken zaman gelecek ama tamamen buraya konsantre olmak istiyorum. İlgilenenler, konuşulanlar oluyor ama menajerim Batur Altıparmak ilgileniyor ve bunu turnuvanın dışında tutmaya çalışıyoruz.

La Liga’da da çok güzel günlerim geçti. İngiltere’de hem kulübün yaklaşımı hem de hocanın güveni çok önemliydi. Ben de orada çok güzel bir ortamla karşılaştım. İngiltere’de kendimi çok mutlu hissettim. Gittiğim ilk günden beri keyfini çıkarmaya çalıştım.”

“TÜM TAKIM BU DESTEĞİ HİSSEDİYOR”

Okay Yokuşlu, Türk halkına şu mesajı verdi:

“Kamp yaptığımız otelin önünden hiç ayrılmıyor, hep bize destek veriyorlar. Maçlarda da bütün ülke tek yürek olacak, bu maçlara öyle çıkacağımızı biliyoruz. Bütün takım arkadaşlarımız bu desteği şimdiden hissediyor. Diyecek çok bir şey yok, zaten gerekeni yapıyorlar. Umarım onları mahcup etmediğimiz, doğruların çok olduğu güzel maçlar çıkarabilir ve onları gururlandırabiliriz. Ülkenin buna ne kadar odaklandığını, önem verdiğini görüyoruz.

Sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Mücadelemizi, aklımızı, kalbimizi sahaya koyup umuyorum ki bizi destekleyenleri mahcup etmeyiz.”

“ÇEKYA MAÇINI TAKİP ETTİK”

İtalya’nın hazırlıklarını takip ettiklerini belirten Milli futbolcu, “İtalya tabii ki uzun süredir yenilmezlik serisi olan, güçlü ve turnuva favorisi bir takım. Dün Çekya maçını takip ettik. Bir bölümü toplantı odasında beraber izledik. Aşağı yukarı yaptığımız analizlerde gördüklerimizi maçta da gördük. Hocamızla neredeyse her gün analiz yapıyoruz. Nasıl bir formatla çıkacağımızı konuşuyoruz. Farklı bir galibiyet aldılar ama Çekya’nın savunma zaaflarını gördük, bunları yapmamamız gerektiğini konuştuk.” dedi.

Sahaya çıktıkları şablonun ikinci planda olduğunu belirten deneyimli oyuncu, “Oyunla ve karşı takımın formatıyla beraber değişiyorsunuz. Biz sahaya tek ön libero, iki ön libero diye başlasak bile santrada karşıya bakıp ona göre değişim yapabiliyoruz. Hocamız da hep söyler, dizilişlerin çok da önemi yok. Alan ve adam markajı önemli. Doğru yerde müdahale, kaymalar, konuşmalar, iletişim çok önemli. Hollanda ve Norveç maçlarında ikinci bölgede kalıp savunmada başarılı olduk. İtalya maçında belki daha sert, daha katı yaparak savunma güvenliğini almamız gerekiyor. Bunun için orta saha çok kritik bir mevki. İtalya çok kaliteli bir takım. Sadece orta sahası değil, kanatları da etkili. İleride çok hareketliler. O yüzden boşlukları mümkün oldukça kapatıp, takımın boyunu kısa tutup, alanları kapatarak oynamamız lazım.” sözlerini kullandı.

“PREMIER LİG BANA İYİ GELDİ”

Okay Yokuşlu, son olarak La Liga’dan Premier Lig’e transfer süreci hakkında konuştu:

“İspanya yumuşak bir lig gibi gözüküyor olsa da kendi içinde sertliği olan, alanların dar olduğu bir lig. Sakatlık dönüşümde istediğim kadar oynayamadım. Çok zorlandığım dönemlerdi. Hiçbir zaman antrenmanlarımı veya çalışmalarımı aksatmadım ama mental anlamda çok zorlandığımı söyleyebilirim. Bu da bazen yapmak istediklerimi yapamamama neden oldu.

La Liga’daki son maçım ve Premier Lig’deki ilk maçım arasında yaklaşık 2 hafta var. İki haftada hiçbir futbolcu ne fiziksel ne teknik olarak gelişme gösterebilir. Performans farkım mental değişimden kaynaklandı. Bana da iyi geldi. Oynadıkça güven kazanarak performansımı devam ettirdim.”

Kaynak: TRT SPOR