Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

540 gündür okullarda yüz yüze eğitimin yapılmadığını ve bugün itibarıyla da yüz yüze eğitimin başladığını hatırlatan İsmet Özçelik, “Herkeste bir kaygı var. Kaygıya yol açan konu; okulların hazır olup olmaması, çok sayıda velinin aşılanmamış olması ve öğretmenlerde benzer sorunların olması, insanları ister istemez tedirgin ediyor. Bu arada aşıların tamamlanması için kampanyalar yapılıyor. Bilim insanları da bu konuda uyarılar yapıyor. Öte yandan sıkı tedbirlerde alınmış durumda. Okulların açılmasının vaka sayılarını nasıl etkileyeceği da merak ediliyor. Bunu da önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Bu arada ülke çapında vaka sayılarının artması nedeniyle ek önlemler de alındı. Şehirler arası yolculukta, konser, sinema tiyatro gibi sosyal alanlara girişte aşı veya test zorunluğu getirildi. Yani aşısız olanlara hayat biraz zor olacak. Böyle bir sürece giriliyor.” dedi.

PUTİN, ABD’NİN AFGANİSTAN’DAKİ İŞGALİNİ ELEŞTİRDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Afganistan konusundaki değerlendirmelerine değinen Özçelik, “Putin, demokrasinin bir ulusa şiddet kullanılarak empoze edilemeyeceğini, insanlar demokrasi isterse bunu kendilerinin elde edeceğini kaydetti. ‘Bu sadece benim değil, Amerikalı analistlerin de kabul ettiği bir şey’ diyen Putin, bir anlamda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Afganistan’daki işgalini eleştirdi. Putin, Taliban konusunda da ‘Taliban homojen bir yapı değil. IŞİD gibi radikal örgütler de dâhil olmak üzere birçok radikal örgütün temsilcisi Afganistan’da. Taliban medeni halklar ailesine ne kadar hızlı katılırsa, iletişim kurmak, etki etmek ve soru sormak o kadar kolay olur.’ dedi ki, bu da Putin’in Afganistan’daki düşüncelerini özetlemiş oldu.” ifadelerini kullandı.

BIDEN’DAN “11 EYLÜL” TALİMATI

İsmet Özçelik, ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili belgelerin halka açılması için talimat vermesi için de şunları söyledi:

“Başkan Biden yaptığı açıklamada, başkanlığa aday olduğunda 11 Eylül saldırılarına ilişkin gizli belgelerin gizliliğini kaldırma konusunda olumlu adımlar atacağına söz verdiğini belirtmişti ve bu sözünü yerine getireceğini söyledi. Biden, 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının 20. yıl dönümünde bir gelişme olacağını ve 6 ay içinde belgelerin kamuoyuna açıklanabileceğini dile getirdi. Bu da önemli. 11 Eylül konusunda her ne kadar istihbarat örgütleri farklı tezler sunmuş olsa da pek çok tartışma var. Bu nedenle belgelerin açıklanması önem taşıyor. Tabii bunların ne kadar ABD istihbaratının veya ABD’deki diğer istihbarat örgütlerinin süzgecinden geçip yayınlanacak bilemiyoruz ama yine de önemli bir gelişme.”

REİSİ YOLSUZLUKLA İLGİLİ MÜCADELEDE ÖNEMLİ BİR HAMLE YAPACAK

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reis’inin açıklamalarını da değerlendiren Özçelik, Cumhurbaşkanı Reisi batı ile ara verilen nükleer görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını söyledi. Reisi’nin bir de uyarısı oldu ve baskı altında müzakereyi kabul etmeyeceklerini söyledi. Reisi, devlet televizyonunda yayınlanan röportajında, Tahran’da muhafazakârların oluşturduğu yeni hükümet döneminde ülkesinin izleyeceği iç ve dış politika hakkında açıklamalarda bulundu. Önceki hükümet döneminde halkın hükümete yönelik güven duygusunun zayıfladığını belirten Reisi, ‘Bu dönemde, halkın zedelenmiş güvenini yeniden inşa etmeliyiz. İnsanların güvenini yeniden kazanmanın yolu dürüst olmaktır. Bütün devlet adamları dürüst olmalı ve verilen sözü dürüstçe yerine getirmeli ancak yerine getirilmiyorsa neden yerine getirilmediğini halka açıklamalıdır.’ dedi. İran’da en çok tartışılan konulardan biri de yolsuzluk. Öyle görülüyor ki, Reisi yolsuzlukla ilgili mücadelede önemli bir hamle yapacak. Reisi, Afganistan konusuna da değindi ve Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümetin oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti. Afganistan halkının iradesiyle doğan bir hükümeti desteklediklerini ifade eden Reisi, ülkedeki çatışmaların durdurulmasının da önemini vurguladı. Yani Reisi bir anlamda şu an ki yeni Afgan yönetimini destekleyen bir tavır aldı. Reisi, Afganistan konusunda farklı ülkelerden 50’den fazla yetkiliyle görüştüğünü ve görüşmelere de devam edeceğini söyledi. Reisi, Afganistan’ın güvenliğinin sadece Afganistan’ın değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği anlamı taşıdığını, İran’ın da komşularla ilişkilere büyük önem vereceğini ısrarla bildirilerek işin hassasiyetini bir kez daha belirtmiş oldu.” açıklamasında bulundu.