Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerle güvenlik meselesini diplomatik yolla görüşeceklerini belirtti.

Kremlin resmi sitesinde yer alan açıklamaya göre, Putin dün Moskova’da Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelerek, ikili ilişkiler ve Ukrayna meselesi dahil olmak üzere uluslararası konuları ele aldı.

Putin, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa’da savaş görmek istemediklerini söyledi.

Putin, “Rusya, Batılı ülkelerle, NATO’nun genişlemeyi durdurması ve Rusya’nın sınırlarına yakın bölgelerde saldırı silahları konuşlandırmaması ve NATO’nun Avrupa’daki askeri altyapı tesislerinin Rusya ile NATO arasında temel ilişkiler belgesinin imzalandığı 1997 yılındaki haline döndürülmesi gibi meseleleri diplomatik yolla çözmek için çaba harcayacak.” dedi.

Ukrayna’nın NATO’ya dahil edilmemesi konusunun derhal açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Putin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve NATO tarafından Rusya’nın güvenlik önerilerine karşı verilen yazılı cevapta yer alan diğer meseleleri görüşmeye hazır olduklarını, ancak meselelerin bütünsel olarak değerlendirilmesi, Rusya için büyük önem taşıyan temel sorunların dışlanmaması gerektiğini ifade etti.

Scholz ise Avrupa’nın güvenliğinin ancak Rusya ile beraber oluşturulacağını, NATO’nun doğuya genişlemesinin gündemde olmadığını söyledi. Rus ordusunun Ukrayna sınırı yakınlarında konuşlanmasından büyük kaygı duyulduğuna işaret eden Scholz, ancak diplomatik fırsatın tükenmiş olduğunun düşünülmemesi, krizi barışçıl yolla çözmek için çaba harcanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Rusya’nın güney ve batı askeri bölgelerine ait birliklerin tatbikatı bitirip, dün üslerine döndükleri bildirildi.