Haber / Yorum: Mehmet Emre Öztürk

Japonya’da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda akredite olmuş kişilerden Covid-19’a yakalananların sayısı 148’e yükseldi. Olağanüstü hâl (OHÂL) gölgesinde seyircisiz oynanan olimpiyat oyunlarında kontrol altına alınamayan vakalar Japon kamuoyunun tepkisini artırmış durumda.

Asia Nikkei tarafından yapılan bir ankette, Suga’ya olan seçmen desteğinin dokuz puan düşerek yüzde 34’e kadar gerilediği kaydedildi. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi, hükümetin aşı konusunda da kötü bir süreç izlediğinin altını çizdi.

Japon halkı olimpiyatların vaka sayılarında artışa neden olacağından korkuyor. Ankette halkın yüzde 31’i olimpiyatların tekrar iptal edilmesi veya ertelenmesi gerektiği görüşünde.

SUGA HÜKÜMETİ OLİMPİYAT SINAVI ARDINDAN EKİM SEÇİMLERİ İLE YÜZLEŞECEK

Başbakan Suga’nın bir zamanlar güçlü olan halk desteğinin giderek azalması ekim ayına kadar yapılması gereken bir seçim öncesinde Liberal Demokrat Parti (LDP) için büyük bir soruna dönüştürmesi bekleniyor. LDP’nin nisan ara seçimlerinde başarısızlığa uğraması parti içinde de çatlak sesler yarattı. The Strait Times’a konuşan Tokyo Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Yu Uchiyama, “Eylül ayında partinin genel başkanlığı seçiminde daha popüler bir lider arayışına gidilecektir. Birçok LDP milletvekili Suga bayrağı altındaki umutlarından endişe duyuyor.” ifadelerine yer vermişti.

TWITTER TARTIŞMALARI

Hükümete tepkiler artarken Twitter’ın Başbakan Suga Yoshihide ve hükümetini korumaya çalıştığına dair iddialar Japonya basınında geniş yer kapladı. Olimpiyatlar ve hükümetin başarısız politikalarını eleştiren hesapların, Twitter tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden, askıya alınması kamuoyunun tepkisini topladı.

Kullanıcılar hükümet ve Twitter arasında yaşanan bu sürecin yeni olmadığını bir hükümet görevlisinin intiharını sebep olan ve çözülmemiş bir yolsuzluk skandalının merkezinde yer alan gizli bir dosyayı ifşasında da Suga hükümetinin korunması adına bazı hesapların askıya alındığını öne sürdü.

OLİMPİYATLARDA BEKLENEN HEYECAN YAKALANDI MI?

OHÂL gölgesinde oyunlara ev sahipliği yapan Tokyo’da beklenen heyecan ve coşku yakalanamamış gibi gözüküyor. Akşam 19.00’da uygulanan yasaklar ve müsabakalara seyirci alınmaması ilginin azalmasına neden oldu. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach Olimpiyat meşalesinin pandemiyi birlikte aşmanın sembolü olarak yorumlamıştı. Fakat artan vakalar ve siyasi skandallar olimpiyat oyunlarını Japon halkı için sıradan bir turnuvaya çevirmiş durumda.